BiH još uvijek nema Zakon o praznicima i dok ne bude usvojen svako će slaviti šta god hoće, a još jedan 1. mart podsjetio je na podjele u upražnjavanju praznika u Bosni i Hercegovini.
Osim “Prvog marta“ postoji još nekoliko spornih datuma. Samo u Federaciji BiH se kao praznik slavi i 25. novembar, dan zasjedanja ZAVNOBIH-a tokom Drugog svjetskog rata u Mrkonjić Gradu, dok se samo u Republici Srpskoj par dana ranije 21. novembra praznuje Dan potpisivanja Opšteg okvirmog sporazuma za mir u BiH u gradu Dejtonu.
Mnogo varnica izaziva i 9. januar, Dan Republike Srpske, koji u Sarajevu smatraju neustavnim i nelegalnim, a tokom kojeg se u Banjaluci organizuje svečana parada i ističu zastave na institucijama i domovima.
Situacije je još komplikovanija, ako znamo da se u dijelovima Federacije gdje je hrvatski narod većinski 1. mart i „slavi i ne slavi“.
Postoje i praznici koji se slave svuda u BiH. To su Nova godina 31. decembra, 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope, kao i čuveni i svima omiljeni 1. maj, Međunarodni praznik rada.
Takođe, kao vjerski praznici u RS praznuju se: pravoslavni i katolički Božić, Kurban-bajram, katolički i pravoslavni Veliki petak, katolički Uskrs i pravoslavni Vaskrs, te Ramazanski-bajram. Vjerski praznici praznuju se po dva dana, prvi i drugi dan praznika, s tim da se pravoslavni i katolički Božić praznuju na Badnji dan i dan Božića.
U Federaciji BiH vjernike sljeduju neradni dani za dva bajrama i za pravoslavni i katolički Božić i Uskrs.
Prema nikad usvojenom prijedlogu Zakona o praznicima praznici Bosne i Hercegovine su: Nova godina, Prvi maj – Međunarodni praznik rada, Deveti maj – Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope, kao i Dan podrške žrtvama nasilja 26. juna.
U Federaciji BiH danas je zvanično tzv. Dan nezavisnosti BiH u uspomenu na 1. mart 1992. godine kada su proglašeni rezultati referenduma o nezavisnosti BiH, na kojem su Bošnjaci i Hrvati odlučili na napuste BiH, a Srbi većinom nisu glasali.
Stanovnici BiH odgovarali su referendumsko pitanje „Jeste li za suverenu i nezavisnu BiH, državu ravnopravnih građana, naroda BiH – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?.“
Srpski narod je većinom bojkotovao referendum, pa je glasalo 2.073.568 ljudi što je predstavljalo izlaznost od 63,6 posto, a gotovo svi koji su izašli na referendum glasali su za nezavisnost.
Tog 1. marta napeta atmosfera u još uvijek mirnodopskom Sarajevu doživjela je svoj vrhunac. Ispred crkve na Baščaršiji, tokom svadbe, ubijen je Srbin Nikola Gardović i već poslijepodne grad je bio ispresjecan barikadama, a uskoro i pravim vatrenim linijama razgraničenja.
Izvor: mondo.ba
Srpska pravoslavna crkva o VASKRSU 2025. godine PORFIRIJE pravoslavni arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh…
Svim pravoslavnim vjernicima srećan najradosniji hrišćanski praznik - Vaskrs, uz tradicionalan pozdrav Hristos Vaskrse -…
SREĆAN USKRS želimo svim vjernicima katoličke vjeroispovijesti GraniceDoboja.info Pripadnici katoličke vjeroispovijesti danas obilježavaju svoj najveći…
U saobraćajnoj nesreći kod Prnjavora poginuo je narodni poslanik Srđan Todorović, potvrđeno je u policiji.…
Privrednici pozdravili odluku poslanika, UIO strahuje za izvoznike Privreda u Bosni i Hercegovini pozdravila je…
Pravoslavna crkva i njeni vjernici danas obilježavaju Veliki petak, dan kada je na Golgoti razapet…
This website uses cookies.