Categories: DerventaVijesti

Policajac iz Dervente pristao na zatvor, priznao koliko mita je uzeo

Policajac Ivan Zeba (44) iz Dervente zaključio je sporazum o priznanju krivice u kojem je pristao da bude osuđen na godinu zatvora i novčanu kaznu od 30.000 KM za primanje mita od oko 283 KM.

Nagodbu je zaljučio sa Republičkim tužilaštvom, a sporazum je prihvatio  banjalučki Okružni sud. 
Osim  zatvorske i novčane kazne, Zebi je u sporazumu predviđena i petogodišnja zabrana obavljanja poslova policijskog službenika i oduzimanje nelegalnmo stečene imovinse koristi.
Predsjednik sudskog vijeća Zorica Baroš izricanje presude Zebi zakazala je za sutra.

– Optuženi je od početka priznao krivicu i sarađivao sa istražnim organima. Nije osuđivan i iskazao je iskreno kajanje. Time se tužilaštvo rukovodilo prilikom zaključenja sporazuma – rekla je republički tužilac Žana Bojić i dodala da na strani optuženog nije bilo otežavajućih okolnosti.

Zebin advokat Branimir Barić istakao je da je kazna adekvatna i da će se njom postići svrha kažnjavanja.

– Optuženi je još prilikom prvog ispitivanja u policiji priznao krivicu. Priznanjem je doprinio je efikasnom okončanju ovog postupka. Radi se o osobi koja do sada nije osuđivana i obavljao je do sada svoj posao savjesno -rekao je  između ostalog Barić.

Zeba je istakao da se slaže sa svojim advokatom te da je sporazum dobrovoljno zaključio i da je svjestan svih posljedica.

Osim pomenutog policajca tužilaštvo je u ovom slučaju za primanje mita optužilo još dvojicu njegovih kolega iz Policijske stanice Derventa Jovana Zorića (33) i Nenada Šainovića (47) koji su osuđeni  na po godinu zatvora i novčane kazne na osnovu priznanja krivice. Zoriću je izrečena novčana kazna od 30.000, a  Šainoviću 20.000 KM. Izrečena im je i petogodišnja zabrana obavljanja poslova policijskog službenika. 

Optužnica Zebu i Zorića tereti da su u pet navrata tokom zajedničkih kontrola u saobraćaju od vozača uzeli oko 170 KM kako im ne bi pisali kazne. Zebu terete da je u dva navrata sam  u vrijeme kontrole saobraćaja na sprečavanju bespravne sječe šume i transporta drveta uzeo 100 KM od šumokradica koje je obavještavao o policijskim kontrolama kako bi ih izbjegli.  

Zorića terete  da je od jedne osobe koja se bavi krađom šume uzeo 80 KM nakon što ga je obavještavao o kontrolama policije. Šainovića terete da je od početka 2023. pa do oktobra te godine obavještavao šumokradice o policijskim kontrolama i od njih zauzvrat  uzimao od  20 i 50 KM za svoje usluge.

Osim policajaca optužnicom je obuhvaćeno još pet građana Petar Stanić (34), Nenad Stanić (36), Savo Marić (49), Mladen Akrap (23)  i Savo Stjepanović (76) svi iz Dervente kojima se na teret stavlja davanje mita. Neki od njih  su bespravno sjekli i prevozili drva. Svi su  osuđeni na novčane kazne, takođe na osnovu sporazumnog priznanja krivice. 

Pomenutu petorku terete da su policajcima Zebi. Zoriću i Šainoviću davali novac kako bi ih oni pustili i ne bi kontrolisali kamione kojima su prevozili bespravno posječenu šumu.

Ranije su četiri osobe sa područja Derventa osuđene u banjalučkom Okružnom sudu na novčane kazne zbog davanja mita policajcima Zoriću i Zebi. Na kazne od po 1.500 KM osuđeni su Miloš Martić, Danijel Živanić i Adem Kurjaković, dok je Vladimir Đuričić dobio 2.000 KM novčane kazne, prenosi Glas Srpske.

GD

Recent Posts

DŽUDO KLUB „MOROTE“ PETROVO POLAGANJEM ZA UČENIČKE POJASEVE ZAVRŠIO TAKMIČARSKU POLUSEZONU

Dana 23.06.2026. godine u sjedištu Džudo kluba "Morote" Petrovo održano je polaganje za učeničke pojaseve…

15 sati ago

Obilježene 34 godine od proboja Koridora – najsvjetlijeg i najhumanijeg podviga VRS (FOTO/VIDEO)

U Dugoj Njivi kod Modriče obilježena je 34. godišnjica proboja Koridora 1992. godine i uspostavljanja…

4 dana ago

IZLOŽBA O STAROJ I RIJETКOJ КNJIZI POVODOM 80 GODINA DOBOJSКE BIBLIOTEКE (Foto)

Izložbom pod nazivom „Кroz Zbirku stare i rijetke knjige Narodne biblioteke Doboj“ obilježava se 80…

6 dana ago

Željeznice Srpske: Zahvaljujući Vladi riješeno pitanje plata, za ostalo slijede pregovori (VIDEO)

Željeznički sindikati insistiraju na realizaciji zaključaka koji su dogovoreni sa Ministarstvom saobraćaja i veza 16.…

1 sedmica ago

NEMA KRIZE ZA PŠENICU: Intervju Anđelka Kuzmić ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske

OVE godine rod pšenice će biti veći nego u petopgodišnjem na proseku i nadam se…

1 sedmica ago

Ozren: Dok je dobrih ljudi Petkovići ne gube nadu; Vlada Srpske obezbijediće im montažnu kuću, pomoći će i Petrovo

Bez krova nad glavom juče je ostala devetočlana srpska povratnička porodica u mjestu Panjikna Ozrenu…

1 sedmica ago

This website uses cookies.