Categories: Sport

Počinje 19. Svjetsko prvenstvo u košarci: Amerikanci favoriti, Srbija nije kandidat za medalju

MANILA – Spektakl može da počne! Svjetsko košarkaško prvenstvo će prvi put biti održano u tri zemlje Filipinima, Japanu i Indoneziji, a za naslov najbolje ekipe na svijetu boriće se 32 reprezentacije.

Titulu šampiona brani Španija, a iako nisu došli u najjačem sastavu glavni favoriti za zlato su Sjedinjene Američke Države. U krugu kandidata su još Francuska, Španija, Australija, Kanada, Slovenija, Njemačka.

Prvi put nakon dugi niz godina Srbija nije među favoritima za osvajanje neke od medalja na šampionatima i ta rasterećenost može da bude njena najveća prednost.

“Orlovi” su poslije dugog niza godina ispraćeni bez velikih očekivanja nakon brojnih otkaza. Izostanci Nikole Jokića, Vasilija Micića, Nikole Kalinića, Vladimira Lučića i još nekih igrača značajno su smanjili očekivanja pred start takmičenja.

Srbija će pokušati da izbori plasman na Olimpijske igre, a za to je potrebno da bude među dvije najbolje evropske ekipe po plasmanu. Ekipa Svetislava Pešića je vezala pobjede tokom priprema, a svakako da je glavna uzdanica Bogdan Bogdanović, kao i Nikola Milutinov. “Orlovi” su imali problema u organizaciji igre na startu priprema, ali je oporavak Stefana Jovića donio napredak u tom segmentu. Ono što bi mogao da bude problem je “zaštita obruča” i linije za tri poena, gdje je Srbija imala problema, posebno u defanzivnom skoku kad Milutinov nije bio na parketu.

Izostanci zvijezda

Ovo Svjetsko prvenstvo će propustiti brojne košarkaške zvijezde, a sigurno je da će navijačima najviše nedostajati Nikola Jokić, Janis Adetokumbo, Džamal Marej.

Lista igrača koji su otkazali učešće zbog povreda i umora je zaista velika, a na njoj se između ostalog nalaze i: Viktor Vembanjama, Rodrigo Buboa, Lorenzo Braun, Riki Rubio, Maksi Kleber, Ben Simons, Domantas Sabonis, Vlatko Čačar, Kristaps Porzingiz i mnogi drugi košarkaši.

Selektor košarkaške reprezentacije Srbije Svetislav Pešić izjavio je da ekipa mora dobro da otvori prvenstvo i da više nema prostora za greške. Košarkaši Srbije u subotu od 14 časova igraju sa selekcijom Kine.

– Prvi meč je najvažniji. Prva utakmica između dva tima je bila prijateljska, igraćemo protiv dobrog tima sa dobrom organizacijom u odbrani. Očekujemo tešku utakmicu. Ovo sada nije prijateljski meč, već zvanični. Nema više prostora za greške. Naše očekivanje je da započnemo turnir i da napravimo dobre rezultate u grupi. Igramo protiv tri rivala, to su Portoriko, Sudan i Kina. Naš drugi cilj se nije ni promenio, hoćemo da igramo na Olimpijskim igrama u Parizu, to je naš cilj i motivacija – izjavio je Pešić.

Kapiten reprezentacije Bogdan Bogdanović je izjavio da se prilagodio novoj ulozi.

– Uzbuđeni smo što smo ovde, imali smo dobre, teške pripreme, ali srećni smo što smo tu i što počinje takmičenje. Znamo šta moramo da uradimo i spremni smo. Kada sam na terenu, igrači me gledaju. Imam fokus na odbrani, tako je i ovde i u Atlanti. Ovo će biti veliko iskustvo za mene. Svaki protivnik dođe dobro pripremljen i vidi ovo kao šansu da igra i predstavljaju državu. Zato smo i mi ovde, radujemo se izazovu i uradićemo sve da obradujemo narod – zaključio je kapiten Srbije.

Amerikanci su uprkos izostanku brojnih zvijezda napravili veoma kvalitetan tim od igrača koji imaju bitne uloge u NBA ligi. Jasno je da će ova ekipa igrati na poen više te da će nastojati da iskoristi svoju brzinu i fizičku dominaciju.

Selektor Stiv Ker voli takvu igru i u pripremnim mečevima, uprkos pojedinim problemima, Amerikanci su pokazali svoju snagu. Uz to imaju i veoma dobar raspored. Entoni Edvards i Tajris Haliberton su preuzeli ulogu lidera tokom pripremnih mečeva. Jedini mali nedostatak je činjenica da se igrači i dalje nisu priviknuli na FIBA pravila te da nijedan od njih do sada nije igrao na Mundobasketu.

Francuska će igrati slično Amerikancima, ali uz činjenicu da se ipak neće previše oslanjati na šut za tri poena, već će dosta koristiti i svoje centre Rudija Gobera i Matijasa Lesora, iza kojeg je sezona karijere. Lopta će najviše biti u rukama Evana Furnijea.

Aktuelni svjetski šampion Španija dolazi sa oslabljenim timom, ali sjajna timska hemija i jasna hijerarhija mogu i te kako da budu njeni aduti u borbi za medalje. Tu su najiskusniji Serhio Ljulj, Rudi Fernandez i Viktor Klaver, koji uz braću Ernangomez mogu da savladaju gotovo svakog rivala, ali je sigurno da će se i te kako osjetiti izostanak Riki Rubija i Lorenca Brauna.

Australija je od 2016. igrala tri polufinala i nije uspjela da dođe do medalje. Ovaj put ponovo imaju veoma moćan sastav, a tokom priprema su veliki problem imali sa izgubljenim loptama. Slovenci će takođe prevođeni Lukom Dončićem biti jedan od favorita za medalju. Iako mnogi smatraju da nemaju dovoljno kvalitetan tim, posebno na centarskim pozicijama, Slovenci vjeruju da će uz dobru energiju i timski duh moći sve da nadoknade. Tokom priprema imali su problema u mečevima gdje ih nije služio šut za tri poena.

Kanada igra brzu košarku i na posjed više. Vole igru u tranziciji i na individualni kvalitet pojedinaca, a veliki hendikep je izostanak Džamala Mareja. Veliki individualni kvalitet mogao bi da bude i mač sa dvije oštrice, jer se čini da za Kanadu ne postoji opcija B za rješavanje napada. Svakako ne treba zaboraviti ni selekciju Njemačke, kao ni Dominikanu koje mogu da pomrse račune favoritima. Svoj debi na svjetskim prvenstvima imaće Gruzija, Letonija, Zelenortska Ostrva i Južni Sudan.

Kada je u pitanju sistem takmičenja, na turniru učestvuju 32 ekipe, podijeljene u osam grupa po četiri selekcije. Turnir će početi prvim krugom grupne faze od 25. do 30. avgusta. Prve dvije ekipe iz svake grupe će se kvalifikovati u drugi krug, dok će preostale dvije igrati u klasifikacionoj rundi za plasman od 17. do 32. mjesta. Sistem druge faze je takav da će ponovo biti formirane grupe koje će činiti prve dvije ekipe iz svake grupe, a dva najbolja tima će izboriti mjesto u četvrtfinalu.

Mečevi će biti igrani u “Filipini areni” (kapacitet 55.000 mjesta), zatim “Moa areni” (15.000) te “Araneta koloseumu” (14.420), u Indoneziji je dvorana “Indonezija arena” (16.500) te u Japanu “Okinava arena” (10.000) .

Prvi put na mundobasketima sudiće žene. Amerikanke Ejmi Boner i Džena Reno i Meksikanka Blanka Burns dijeliće pravdu uz još 41 muškog sudiju, među kojima se nalazi i Aleksandar Glišić iz Srbije te Ademir Zurapović iz BiH.

Sastavi grupa

GRUPA A

Angola

Francisko Eduardo, Domingos Žerson, Dimitri Makonda, Žerson Gonkalves, Dundao Čilde, Bango Žilson, Paulo Leonel, Antonio Monteiro, Žoao Fernandeš, Bruno Fernando, Silvio de Sousa, Kivin Kokila.

Dominikana

Rigoberto Mendosa, Hean Montero, Helvis Solano, Viktor Lis, Herardo Suero, Eloj Vargas, Anhel Luis Delgado, Andres Rafael Felis, El Džej Figeroa, Lester Kinones, Antonio Penja, Karl Entoni Tauns.

Filipini

Kai Soto, Džordan Klarkson, Bobi Rej Parks, Džun Mar Fahardo, Renc Abando, Poj Eram, A.J. Edu, Džejmi Malonzo, Kris Njusom, Kalvin Oftana, Dvajt Ramos, Kifer Avera.

Italija

Marko Spisu, Luiđi Datome, Muhamet Dijuf, Simone Fontekio, Stefano Tonut, Nikolo Meli, Alesandro Pajola, Akile Polonara, Gabrijele Proćida, Đampaolo Rići, Luka Severini i Mateo Spanjolo.

GRUPA B

Južni Sudan     

Džionio Madut, Nini Omot, Karlik Džons, Emanuel Akot, Mareng Gatku, Mangok Matiang, Kuani Kuani, Matian Muo, Deng Duo, Marial Šavok, Deng Akot, Medžok Deng, Peter Jok, Kaman Maluh.

Kina

Žao Jivei, Žao Rui, Hu Mingsuan, Čui Jongksi, Žang Ženlin, Žu Junlog, Li Kajer, Žou Peng, Fu Hao, Žou Kvi, Hu Jingiu, Vang Želin.

Portoriko

Tremont Voters, Džordan Hauars, Stiven Tompson, Džon Holand, Ajzea Pineiro, Kristofer Ortiz, Džastin Rejes, Itan Tompson, Alim Ford, Džordž Kondit, Ismael Romero, Arnaldo Toro.

Srbija

Stefan Jović, Bogdan Bogdanović, Vanja Marinković, Ognjen Dobrić, Dušan Ristić, Marko Gudurić, Dejan Davidovac, Boriša Simanić, Aleksa Avramović, Nikola Milutinov, Nikola Jović , Filip Petrušev.

GRUPA C

Grčka        

Tomas Volkap, Dimitrios Moraitis, Lefteris Bohoridis, Mihalis Louncis, Janulis Larencakis, Nikos Rogavopulos, Kostas Papanikolau, Joanis Papapetru, Konstantinos Mitoglu, Tanasis Adetokoumbo, Jorgos Papajanis, Manos Hacidakis

Jordan

Mohamad Husein, Ahmad Alhamaršeh, Ahmad Al Dvairi, Zaid Abas, Malek Kanan, Fredi Ibrahim, Amin Abu Havas, Sami Bzai, Rondi Holis-Džeferson, Hašem Abas, Zane Alnajdavi, Ahmad Hamouri

Novi Zeland      

Dan Fotu, Fin Dilejni, Flin Kameron, Hirum Haris, Isak Fotu, Izajah Leafa, Šea Ili, Džordan Ngataj, Ruben Te Rangi, Sam Timins, Tejlor Brit, Tohi Smit-Milner, Valter Braun, Jani Vecel.

SAD

Paolo Bankero, Mikel Bridžis, Džejlen Branson, Entoni Edvards, Tajris Haliburton, Džoš Hart, Brendon Ingram, Džeren Džekson Junior, Ostin Rivs, Kem Džonson, Bobi Portis, Voker Kesler.

GRUPA D

Crna Gora

Nikola Ivanović, Kendrik Peri, Igor Drobnjak, Petar Popović, Vladimir Mihailović, Andrija Slavković, Dino Radončić, Aleksa Ilić, Nemanja Radović, Marko Simonović, Nikola Vučević i Bojan Dubljević.

Egipat

Anr Zahran, Karim Elzigavi, Ehab Amin. Anr El Gendi, Adam Musa, Anas Mahmud, Jusuf Abušuša, Patrik Gardner, Kaled Abdelgevad, Omar Husein, Asem Marei, Omar Orabi.

Litvanija

Jonas Valančunas, Ignas Brazdeikis, Tadas Sedekerskis, Tomas Dimša, Eimantas Bendzius, Margiris Normantas, Rokas Jokubaitis, Vaidas Karinijauskas, Mindaugas Kuzminskas, Dejvidas Sirvidis, Donatas Motiejunas i Gabrielijus Maldunas.

Meksiko

Gael Bonilja, Žorge Gutierez, Fabijan Haimes, Pol Stol, Moises Andriasi,

Pako Kruz, Gabriel Hiron, Orlando Mendez, Žorge Kamačo, Izrael Gutierez,

Džošua Ibara, Danijem Amigo.

GRUPA E

Australija

Ksavijer Kuks, Dajson Daniels, Dante Eksum, Džoš Gidi, Kris Golding, Džoš Grin, Džo Ingls, Nik Kej, Peti Mils, Doup Rit, Matis Tibul, Džek Vajt.

Finska

Lauri Markanen, Sasu Salin, Jakob Grandison, Mikel Jantunen, Henri Kantonen, Miro Litl, Aleksander Madsen, Edon Makshuni, Aleks Marfi, Olivie Nkumhu, Ilari Sepala i Elias Valtonen.

Japan

Juki Togaši, Juki Kavamura, Makoto Hiedžima, Juta Baba, Judai Nišidda, Keisei Tominaga, Juta Vatanabe, Šuta Hara, Hirotaka Jođi, Soićiro Inue,Džoš Hokinson, Koja Kavamata.

Njemačka

Isak Bonga, Nils Gifaj, Justus Holac, David Kramer, Maodo Lo, Andreas Obst, Denis Šreder, Danijel Tajs, Johanes Timan, Johanes Fojtman, Franc Vagner, Moric Vagner.

GRUPA F

Gruzija

Tornike Šengelija, Giorgi Šermadini, Rati Andronikašvili, Sandro Mamukelašvili, Kahaber Džinčaradze, Lika Liklikadze, Giorgi Cincadze, Duda Sanadze, Giorgi Turdziladze, Miheil Berišvili, Tadeus Mekfeden, Goga Bitadze.

Slovenija

Žiga Samar, Aleksej Nikolić, Klemen Prepelič, Majk Tobi, Jaka Blažič, Gregor Hrovat, Žiga Dimec, Zoran Dragić, Bine Prepelič, Gregor Glas, Jakob Čebašek i Luka Dončić.

Venecuela

Johaner Sifontes, Garli Soho, Ksander Urbina, Abdreas Marero, Hornan Zamora, Fabricio Pugiliti, Anhelo Sisneros, Entoni Perez, Hoze Materan, Nestor Kolmenares, Vindi Graterol, Enrike Medina

Zelenortska Ostrva

Patrik Mendeš, Šejn De Rosa, Anderson Korea, Ivan Almeida, Žoel Almeida, Kevin Koronel, Žoao Gomes, Kenedi Mendes, Patrik Spenser, Valter Edi Tavares, Keven Gomes.

GRUPA G

Brazil

Marselo Uertas, Jago Mateus, Raul Neto, Džordž de Paula, Vitor Benite, Giljerme Santoš, Leonardo Majndl, Lukas Dijas, Bruno Kaboklo, Tim Soareš, Felipe dos Anjos i Kristijano Felisio.

Iran

Hamed Hadadi, Arsalan Kazemi, Nehnam Jakčali, Sina Vehadi, Navid Rezaifar, Sajad Mađajeki, Mohamed Amini, Hasan Ali Akbari, Meisam Mirzei, Džalal Agmiri, Matin Agajanpur, Peter Grigorian.

Obala Slonovače

Sulejman Diabate, Asemian Mulare, Bazumana Kone, Nisre Zuzua, Meksen Dadie, Mik Fofana, Šarl Abuo, Žan Filip Dali, Sedrih Bah, Vefesa Fofana, Amadu Sidibe, Patrik Tape

Španija

Alberto Dijaz, Huan Nunjez, Serhio Ljulj, Dario Brisuela, Rudi Fernandes, Aleks Abrines, Viktor Klaver, Žoel Para, Huanćo Ernangomes, Santi Aldama, Vili Ernangomes, Usman Garuba

GRUPA H

Francuska

Evan Furnije, Rudi Gober, Nikola Batum, Nando De Kolo, Geršon Jabusele, Eli Okobo, Isaija Kordinije, Jakuba Utara, Matijas Lesor, Teri Tarpi, Mustafa Fal, Silvan Fransisko.

Kanada

Kajl Aleksander, Nikel Aleksander Voker, Ar Džej Beret, Luguenc Dort, Tre Bel Hejns, Dilon Bruks, Keni Čeri, Zek Edej, Melvin Edžim, Šej Gildžes Aleksander, Keli Olinik , Dvajt Povel, Fil Krab, Tomas Skrab.

Letonija

Rodions Kuruc, Kristers Zoriks, Arturs Zagars, Arturs Kuruc, Davis Bertans, Dairis Bertans, Rolands Smits, Arturs Strautins, Klavs Kavars, Aigars Skele, Andrejs Grazulis, Anzels Pasecniks.

Liban

Vael Arakji, Ali Mansur, Jad Kalil, Ali Mezer, Amir Saud, Karim Zenun, Sergio Darvič, Mark Kuri, Hajk Giokčian, Karim Ezedin, Ali Hajdaur, Omari Spelman.

Raspored i satnica

25. avgust

Angola – Italija, 10.00

Finska – Australija, 10.00

Meksiko – Crna Gora , 10.45

Letonija – Liban 11.15

Dominikana – Filipini 14.00

Njemačka – Japan 14.10

Egipat – Litvanija 14.30

Kanada – Francuska 15.30

26. avgust

Južni Sudan – Portoriko 10.00

Zelenortska Ostrva – Gruzija 10.00

Jordan – Grčka 10.45

Iran – Brazil 11.45

Slovenija – Venecuela 13.30

Srbija – Kina 14.00

SAD – Novi Zeland 14.45

Španija – Obala Slonovače 15.30

27. avgust

Italija – Dominikana 10.00

Australija – Njemačka 10.30

Crna Gora – Egipat 10.45

Liban – Kanada 11.45

Filipini – Angola 14.00

Japan – Finska 14.10

Litvanija – Meksiko 14.30

Francuska – Letonija 15.30

28. avgust

Kina – Južni Sudan, 10.00

Venecuela – Zelenortska Ostrva 10.00

Novi Zeland – Jordan 10.45

Obala Slonovače – Iran 11.45

Gruzija – Slovenija 13.30

Portoriko – Srbija 14.00

Grčka – SAD 14.45

Brazil – Španija 15.30

29. avgust

Njemačka – Finska 9.30

Angola – Dominikana 10.00

Egipat – Meksiko 10.45

Liban – Francuska 11.45

Australija – Japan 13.10

Filipini – Italija 14.00

Crna Gora – Litvanija 14.30

Kanada – Letonija 15.30

30. avgust

Južni Sudan – Srbija 10.00

Gruzija – Venecuela 10.00

SAD – Jordan 10.45

Obala Slonovače – Brazil 11.45

Slovenija – Zelenortska Ostrva 13.30

Kina – Portoriko 14.00

Grčka – Novi Zeland 14.45

Iran – Španija 15.30

Plasman na šampionatima

1950 – Argentina, SAD, Čile

1954 – SAD, Brazil, Filipini

1959 – Brazil, SAD, Čile

1963 – Brazil, Jugoslavija, SSSR

1967 – SSSR, Jugoslavija, Brazil

1970 – Jugoslavija, Brazil, SSSR

1974 – SSSR, Jugoslavija, SAD

1978 – Jugoslavija, SSSR, Brazil

1982 – SSSR, SAD , Jugoslavija

1986 – SAD, SSSR, Jugoslavija

1990 – Jugoslavija, SSSR, SAD

1994 – SAD, Rusija, Hrvatska

1998 – Jugoslavija, Rusija, SAD

2002 – Jugoslavija, Argentina, Njemačka

2006 – Španija, Grčka, SAD

2010 – SAD, Turska, Litvanija

2014 – SAD, Srbija, Francuska

2019 – Španija, Argentina, Francuska

Izvor: glassrpske.com

GD

Recent Posts

Uskoro skuplje boravišne takse, nova pravila i za „stan na dan“

"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…

18 minuta ago

Koliko u BiH košta gorivo u odnosu na druge evropske države?

Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…

3 sata ago

Dom zdravlja Doboj daje medicinske aparate u zalog za kredit

DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…

4 sata ago

U RS-u 1450 građana za tri godine se obogatilo za više od 300.000 KM, u FBiH o bogatašima šute – hoće li Bosna i Hercegovina ikada utvrditi ko je kako stekao milione?

Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…

10 sati ago

Elon Musk traži ljude iz bilo kojeg dijela svijeta za rad od kuće: Plata od 270.000 dolara godišnje

Ponude za posao iz kompanije Elona Muska dostupne su na zvaničnoj web stranici kompanije, gdje…

1 dan ago

PRAZNIK: Republika Srpska obilježava dan uspostavljanja mira u BiH

U Republici Srpskoj danas je neradni dan jer se obilježava republički praznik - Dan uspostavljanja…

1 dan ago

This website uses cookies.