Categories: Zanimiljivosti

Ovo su gume koje trebate izbjegavati

Za razliku do nekih drugih proizvoda, kad su gume u pitanju cijena je solidna smjernica u potrazi za najboljim proizvodom.

Međutim, dok je lako izabrati kvalitetnu premium gumu vrhunskih karakteristika tako da ispraznite bankovni račun kupovinom skupljih proizvoda, puno je teže naći optimalne gume sa stanovišta cijene i karakteristike. Još veći izazov je pronaći najbolju gumu u segmentu jeftinih proizvoda, prenosi Indeks.

Za početak vam možemo pomoći tako da spomenemo marke guma koje generalno treba izbjegavati. Tako barem tvrdi „MechanicBase“ koji je izdvojio sedam proizvođača koje bi trebalo zaobilaziti u širokom luku, ali ostavlja se ipak prostor da će nekima njihovi proizvodi zadovoljiti potrebe.

Sedam najgorih

Prvi na popisu je „Goodride“. Njihova je zimska guma sa znatnim nedostacima na snijegu. Autori studije naglašavaju kako ovaj kineski proizvođač ima dosta velikih oscilacija u kvalitetu, a na putevima je od 1997. godine.

Idući na popisu je „Westlake“ čije gume imaju kratak vijek trajanja, a performanse na mokroj podlozi su im dosta loše. „Chaoyang “ se na neslavnom popisu našao iz istih razloga iako postoji od 1958., a „Compass Tires“ ima još i problem s vibracijama.

Na popisu je i „Telluride“ čije gume narušavaju komfor u vožnji te su vrlo često izrazito bučne. Gume „YKS“ se takođe brzo troše i mnogi korisnici spočitavaju kvalitet. „AKS“ gume imaju problema s nekonzistentnom kvalitetom, brzim trošenjem i brzim gubitkom inicijalnih karakteristika.

Lako je zaključiti kako većina loših guma dolazi iz Kine. Najčešće iza njih stoji „Hangzhou Zhongce Rubber Company“ s brojnim markama, ali i izostankom odgovarajućih kontrola kvaliteta. Godišnji izvoz je na nivou od oko 65 miliona guma.

Kao najveći problemi kod jeftinih kineskih guma spominju se kvalitet gume, vijek trajanja, duži zaustavni put te uticaj na okolinu.

Jeftinije gume koje valjaju

Popis provjerenih proizvođača koji imaju kvalitetne gume je relativno dugačak, a na njemu se nalaze i marke s relativno dobrim i cijenom pristupačnim proizvodima. Autori studije izdvajaju „Cooper“, „Hankook“ i „Toyo“. Mi bismo ovdje svakako dodali gume iz ponude „Falkena“, pa i „Fulde“., prenosi Glas Srpske.

GD

Recent Posts

Kako su poslovali vodeći telekom operateri u Bosni i Hercegovini

Akta.ba donosi detaljan pregled poslovanja tri glavna telekom operatera u Bosni i Hercegovini za 2024.…

2 dana ago

Doboj: Nema povrijeđenih u padu skele na automobil

Iz putničkog vozila na koje je pala skela sa jednog gradilišta u Doboju izvučena su…

2 dana ago

Trbuhom za kruhom, a dušom za dostojanstvom: Kako razumjeti tržište rada u BiH

Pronaći radnika danas je teže nego ikada. I nije to samo zbog plate. Nije ni…

3 dana ago

EU uvodi novi sistem na granicama

BRISEL – Savjet EU i Evropski parlament usvojili su juče privremeni sporazum o primjeni novog…

3 dana ago

Industrija tekstila, kože i obuće pred kolapsom

BANJALUKA, DOBOJ – Industrija tekstila, kože i obuće u Republici Srpskoj nalazi se u velikom…

4 dana ago

Stručnjaci upozoravaju: Balkanu prijeti novi kolaps elektroenergetskog sistema

Institut za energiju jugoistočne Evrope upozorio da tokom povećane potrošnje električne energije na Balkanu, postoji…

4 dana ago

This website uses cookies.