Stanari

Opština Stanari No-1: Plate ispod prosjeka u 49 opština i gradova

Zaposleni u čak 49 od ukupno 64 lokalne zajednice u Republici Srpskoj lani su primali platu ispod republičkog prosjeka, a neravnomjeran razvoj doveo je do toga da je razlika između najniže i najviše plate u opštinama i gradovima iznosila 675 KM.

Pokazuju to podaci koje je u petak objavio Republički zavod za statistiku u biltenu “Opštine i gradovi”.

Prema podacima navedenim u tom dokumentu, prosječna neto plata u Srpskoj prošle godine iznosila je 831 marku, a radnici u svega 15 lokalnih zajednica mogli su se pohvaliti zaradama na nivou prosječne plate ili većim iznosima.

 

Najveći prosjek plata bio je u najmlađoj opštini Srpske, Stanarima, i iznosio je 1.180 KM, dok su najmanju prosječnu platu u iznosu od 505 maraka primali zaposleni u Kupresu.

Među rekorderima sa najvećim platama su i zaposleni u Ugljeviku, na čije je račune mjesečno u prosjeku lijegalo 1.135 maraka. U stopu ih prate i zaposleni u Gacku, Banjaluci, Bratuncu, Foči, Trebinju, Istočnom Novom Sarajevu, Višegradu, Petrovcu i opštini Rudo, gdje su prošlogodišnje plate premašile republički prosjek.

 

Načelnik Kupresa Gojko Šebez ističe za “Glas Srpske” da bi statistika sigurno bila mnogo bolja da privatnici koji posluju na području ove nerazvijene opštine poštuju zakon.

– Radnici su u privatnom sektoru uglavnom prijavljeni na minimalac i veliko je pitanje na koji način budu isplaćivane plate. Zaposleni u opštini i šumariji imaju solidna primanja i da sve funkcioniše kako treba u privatnom sektoru sigurno bi prosječna plata bila veća – rekao je Šebez.

Najveću prosječnu platu lani su primali zaposleni u Stanarima koja je za čak 349 maraka bila veća od republičkog prosjeka.

– Najviše prosječne plate u Republici u protekle dvije godine u našoj opštini odraz su uspješnog poslovanja “Rudnika i termoelektrane Stanari” – kratko je istakao prvi čovjek Stanara Dušan Panić.

 

Ekonomista Zoran Pavlović kaže da razlike u iznosu plata u opštinama i gradovima RS pokazuju stepen ekonomske bijede u kojoj se nalazimo.

– Ovo pokazuje kakva nam je ekonomska slika i koliko je nužno ulagati u privredu, stvaranje novih kapaciteta i zapošljavanje. Gledajući osnovne podatke o platama u Srpskoj, potpuno je jasno koliko smo zanemarili ekonomiju, realan sektor i proizvodnju – kazao je Pavlović.

Izvor: glassrpske.com

GD

Recent Posts

Neradna nedjelja u FBiH puni kase u Republici Srpskoj

Naši trgovci će sigurno profitirati, jer osim što se navike potrošača teško mijenjaju, kazao je…

2 minuta ago

Dobojlija koji je usmrtio pješaka sproveden u Tužilaštvo

Vozač iz Doboja čiji su inicijali Ž.M, koji je u naselju Kožuhe usmrtio pješaka, a…

7 sati ago

Nacrt Budžeta grada Doboja za 2025. godinu veći od 73 miliona

Nešto više od 73 miliona maraka okvir je dobojske gradske kase za narednu godinu. Budžet…

7 sati ago

Policija u Doboju podmlađuje kadar

Dobojska Policijska uprava ubrzano podmlađuje kadar. O smjeni generacija svjedoči podatak iz dvije stanice. U…

7 sati ago

Otkriveno koje zemlje iz EU prve uvode nova pravila

Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…

1 dan ago

PROSJEČNA CIJENA STANOVA U BiH: Pogledajte kakvo je stanje u trećem kvartalu

PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…

1 dan ago

This website uses cookies.