Iako vremenske prilike i ne odaju takav utisak, bliži se sezona godišnjih odmora i izbora destinacija za ljetovanje. Građanima BiH već godinama najpoželjnije destinacija za godišnji odmor su Turska i Jadran, piše Večernji list BiH. Turističke agencije pripremile su različite ponude pa i za građane koji nisu “dubokog džepa”, i to na kredit. Ipak, najveći broj odlučuje se za bliže destinacije, i to vlastitim automobilom.
Zbog blizine je Jadranska obala najčešći izbor. Dok jedni preferiraju Hrvatsku, prvenstveno Dalmaciju, dio se odlučuje za Neum ili pak Crnogorsko primorje, pa i sve atraktivniju Albaniju. Da Hrvatska postaje preskupa za naše džepove, potvrdili su novinari Splitskog dnevnika. Prema njihovu istraživanju, Jadran postaje sve nedostižniji i stanovnicima unutrašnjosti Hrvatske, što znači još manje dostižana bh. građanima s obzirom na to da su nam prosječne plate znatno niže.
Prema njihovom izračunu, četveročlanoj porodici za sedmicu na moru potrebno je najmanje 2500 KM ili gotovo tri prosječne bh. plate.
Tražili su u Podstrani i naišli su na pogodan apartman za 5000 kn (1250 KM) nedaleko od plaže. Nije velik, pogleda nema, ali cijena je uredu. Od 7 do čak 11 hiljda KN cijene se apartmani s pogledom na more.
Nakon cijene smještaja najvažnije su cijene u izvanpansionskoj ponudi – ležaljke, suncobrani, kava, hrana i slično. U Grčkoj i Crnoj Gori, barem kako sad stvari stoje, cijene ostaju na prošlogodišnjem nivou, dok je skok cijena primjetan u Hrvatskoj.
Prema agencijama, cijene boravka na hrvatskoj obali skočile su između 5 i 15%. Kako biste iznajmili par ležaljki sa suncobranom u HRVATSKOJ potrebno je izdvojiti između 20 i 40 KM.
Cijene hrane su slične kao i prošlog ljeta, budući da se tečaj kuna nije značajno mijenjao. Za omiljene poslastice na plaži potrebno je izdvojiti između 5 i 6 KM, koliko košta palačinka, odnosno 3 KM za krofnu. Kugla sladoleda je 2 KM, dok je sok od pola litre 4 KM. Kafu ćete platiti 2 KM.
Cijene brze hrane s kisoka kreću se u razmaku od 1,60 KM za pecivo do 6 KM, koliko treba izdvojiti za komad pice ili pljeskavice. Obrok u restoranu koštat će vas najmanje 20 KM, a ako želite malo bogatiji ručak, za to je potrebno izdvojiti čak 200 KM.
Poskupljenje je ove godine zaobišlo i GRČKU te su cijene hrane i pića gotovo iste kao i prethodne godine. Za omiljeni grčki proizvod – giros, bit će nužno izdvojiti 5 KM. Ako se odlučite prezalogajiti u restoranima, bit će vam potrebno najmanje 16 KM po osobi, i to u jeftinijoj varijanti.
Kafa košta od 4 pa do 8 KM, zavisno za koju kafu se odlučite, dok je za pivo potrebno izdvojiti između 6 i 10 KM. Boca vode od pola litre košta 1 KM, a ona od litre i pol od 3 do 3,4 KM. Cijene ležaljke po osobi kreću se od 10 do 30 KM, a na plažama u CRNOJ GORI njihova cijena ostala je ista te je za jednu potrebno izdvojiti od 10 i 30 KM, dok je cijena kafe između 1,6 i 3,6 KM. Za ručak je potrebno izdvojiti od 8 do 80 KM po osobi.
Izvor: pogled.ba
Privrednici pozdravili odluku poslanika, UIO strahuje za izvoznike Privreda u Bosni i Hercegovini pozdravila je…
Pravoslavna crkva i njeni vjernici danas obilježavaju Veliki petak, dan kada je na Golgoti razapet…
💢 NA DUŽI PERIOD se iznajmljuje stan od 37 m² u Doboju, u ulici Kneza…
Nova banka AD Banjaluka saopštila je danas da je zabilježen slučaj pokušaja prevare putem takozvanih…
DOBOJ - U Doboju je danas obilježeno 80 godina od oslobođenja grada od fašističke okupacije…
Bivši predsjednik Vlade Republike Srpske Dragan Mikerević, pored revizije, računovodstva i bankarstva, nedavno je ušao…
This website uses cookies.