Vijesti

Medicinari u Srpskoj: Dotakli smo dno, izlazimo na ulice

BANJALUKA – Miodrag Femić, predsjednik Unije sindikata radnika u zdravstvu Republike Srpske potvrdio je za ATV da Ministarstvo zdravlja RS, nije nije dalo odgovor nakon mjesec i po dana od zahtjeva medicinskih radnika za povećnje plate, zbog čega su se radnici u zdravstvu odlučili na štrajk.

“Postupićemo po zakonu, kao što su to učinile kolege u Sarajevu i kao što se spremaju učiniti kolege u Hercegovačko-neretvanskom kantonu. Već smo počeli pripreme za štrajk, a sutra ćemo održati sastanak u Banjaluci kako bi i zvanično pokrenuli proces za generalni štrajk“, rekao je Femić.

On je rekao da su sindikati decidno naveli da će izaći na ulice ako do 15. januara ne dobiju pismeni odgovor na njihove zahtjeve.

“A odgovor nije došao, niko nas nije ni pozvao na razgovor, zainteresovao se za našu situaciju. Moramo izraziti svoje negodovanje jer ovako se više ne može, dotakli smo dno, dublje ne možemo”, rekao je Femić.

Naglasio je da nisu u pitanju samo niske plate, već kompletna situacija u društvu, ljudi su premoreni, bez nade. Slično stanju u društvu je i ono u zdravstvu. Iz dana u dan je sve lošije, medicinski radnici u RS nemaju ni sredstva, ni uslove za rad, sve ih više odlazi, bolnice vape za stručnjacima svih profila- dječijim kardiolozima, hirurzima, ORL stručnjacima, ljekarima opšte medicine, internistima.

Medicinski radnici su u decembru prošle godine uputili zahtjev Vladi Republike Srpske i resornom ministarstvu za povećanje plata.

Sindikalcima je nejasno kako je moguće da plata specijalista u RS iznosi oko 1.600, a njihovih kolega u FBiH i više od 3.000 KM. U podređenom položaju su i medicinske sestre iz RS, koje mjesečno zarađuju oko 750 KM, što je takođe značano manje od primanja u FBiH.

Kako je istakao u zahtjevu upućenom vladi i resornom ministarstvu, donošenjem Zakona o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva RS, 2009. godine utvrđeno je da se naknade za topli obrok, zimnicu, ogrev i regres uračunavaju u iznos osnovne plate, čime su ukupna primanja medicinskih radnika značajno smanjena.

Do smanjenja je ponovo došlo početkom prošle godine, kada su plate umanjene smanjenjem naknade za minuli rad, čime su računajući od 2009. godine zarade medicinskih radnika ukupno umanjena za oko 52 posto.

Izvor: nezavisne.com   Autor: N.N.

GD

Recent Posts

Otkriveno koje zemlje iz EU prve uvode nova pravila

Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…

8 sati ago

PROSJEČNA CIJENA STANOVA U BiH: Pogledajte kakvo je stanje u trećem kvartalu

PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…

15 sati ago

Uskoro skuplje boravišne takse, nova pravila i za „stan na dan“

"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…

1 dan ago

Koliko u BiH košta gorivo u odnosu na druge evropske države?

Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…

1 dan ago

Dom zdravlja Doboj daje medicinske aparate u zalog za kredit

DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…

1 dan ago

U RS-u 1450 građana za tri godine se obogatilo za više od 300.000 KM, u FBiH o bogatašima šute – hoće li Bosna i Hercegovina ikada utvrditi ko je kako stekao milione?

Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…

2 dana ago

This website uses cookies.