Kvaliteta i stepen obrazovanja smatraju se osnovnim faktorima razvoja svakog naprednog društva, a ulaganje u ljudski kapital je nužno za svaku državu koja teži ekonomskom i društvenom napretku, eliminiranju siromaštva i smanjenju nezaposlenosti.
Polazeći od toga da je kvalitetno obrazovanje usmjereno ka potrebama tržišta rada ključni faktor razvoja svake države, njemački GIZ će u ime njemačke vlade u naredne 2 godine implementirati projekat „Stručno obrazovanje“ zajedno sa projektnim partnerima. Cilj projekta je poboljšanje kvalitete stručnog obrazovanja u BiH. Kao jedna od aktivnosti projekta, urađena je detaljna analiza dostupnih statističkih podataka nadležnih državnih institucija kako bi se došlo do osnovnih podataka o stanju u obrazovnom sektoru u BiH.
Statistički podaci dobiveni analizom podataka jasno pokazuju veliki trend opadanja broja učenika, kako u osnovnim tako i u srednjim školama. U zadnjih 15 godina, broj učenika osnovnih škola u BiH je smanjen za 22%, dok je broj učenika srednjih škola smanjen čak za 25%, što u konačnici znači 123.344manje učenika u osnovnim i srednjim škola u BiH. Nasuprot tome se broj nastavnika u osnovnim školama i usprkos smanjenju broja učenika povećao za 13%, dok se taj broj u srednjim školama povećao za 15%. Ova činjenica, tj. poboljšanje odnosa učenika i nastavnika, kako u osnovnim tako i u srednjim školama, se može i treba iskoristiti u cilju poboljšanja nastavnog procesa i same kvalitete rada u školama.
Analiza podataka pokazala je također da najveći broj učenika bira stručno usmjerenje koje dobivaju u srednjim stručnim, tehničkim i umjetničkim školama i to 70-74% učenika, dok gimnazije pohađa između 24 i 26% učenika. S tim u vezi je uočljiv trend smanjenja broj učenika u zadnjih 10 godina u tehničkim školama za 11%, u srednjim stručnim školama za čak 41%, u gimnazijama za 22%, u umjetničkim školama za 15%, a u srednjim školama za djecu sa poteškoćama u razvoju za 13%. Jedini porast broja učenika zabilježen je u vjerskim školama i to za 18%.
Urađena analiza ukazuje i na smanjenje broja upisa učenika u srednje stručne škole u korist tehničkih škola u zadnjih deset godina.
Velika promjena zabilježena je i u broju učenica koje za svoj obrazovni put biraju srednje stručne škole. Tako se od 2006/2007. do 2016/2017. školske godine broj učenica u srednjim stručnim školama smanjio za 50%.
Rezultati dobiveni analizom podataka nadležnih državnih institucija alarmantni su za stručnjake, institucije i organizacije koje se bave obrazovnom politikom, ali za i sve ostale aktere u BiH. Činjenica je da jedino kvalitetno obrazovanje koje će rezultirati traženim kompetencijama predstavlja ključ za ostanak ljudi u BiH, ali i za njen neophodni ekonomski razvoj i podizanje životnog standarda svih njenih stanovnika.
Izvor: rtvtk.ba
Devojka iz Srbije, koja se na popularnom forumu predstavila kao Sandra, podelila je svoju priču…
Građevinski radovi ČAJIĆ Doboj, sa iskusni preduzetnik, izvodi sve vrste građevinskih radova kada je u…
Telerfleks omogućava potpunu personalizaciju kako bi zadovoljio individualne potrebe Kompanija ENI-EM d.o.o. iz Mravića, u…
Dok cijene nekretnina u Banjaluci divljaju i kvadrat ide i do 8.000 KM, pojavila se…
Univerzitetsko-klinički centar (UKC) Republike Srpske saopštio je da se od 4. aprila 2025. godine ukida…
Mnoga prezimena su nam u amanet ostavljena tokom osmanske okupacije i imaju određeno značenje –…
This website uses cookies.