Categories: DobojVijesti

MAJA IZ DOBOJA O SEZONSKOM RADU U HRVATSKOJ: „Zarađujem 2.500 evra mjesečno, razmišljam da se trajno preselim ovdje“

MAJA je ispričala svoje iskustvo.

Bolja zarada i uslovi rada razlozi su zašto svake godine sve više ljudi iz Republike Srpske odlazi da odradi sezonu u Hrvatskoj.

Iskustava ima različitih, a za BLink svoju priču ispričala je Maja LJ. iz Doboja.

Ona se put Hrvatske otisnula još prije tri godine. Radi u jednoj slastičarni u Zadru i poručuje kako su uslovi koje tamo ima, daleko bolji od svih onih koje je imala u ugostiteljskim objektima u Doboju u kojima je radila.

Kada je dogovarala posao, podrazumijevalo se da će od prvog dana biti prijavljena, te da će platu imati 2.500 evra, plus bakšiši, te da ne plaća ni smještaj, a ni hranu.

– Prvi put sam otišla u Zadar prijevoz tri godine, misleći da ću samo na kratko, ali nakon što sam vidjela koliko mogu da zaradim, odlučila sam da se vraćam svake godine. Od prodaje sladoleda ostvarim mjesečnu platu od oko 2.500 evra, što je mnogo više nego što bih mogla da zaradim u Doboju – kaže Maja za BLink.

Kako navodi, radi šest dana u sedmici po osam sati u smjeni, obavezno jedan dan ima slobodan, a nekada zna da ostane i prekovremeno, što joj je svakako dodatno i plaćeno.

Rad u turizmu pruža joj priliku da, uz dobru zaradu, upozna i nove ljude, ali i uživa u ljetu na moru. Ističući da je mnogo zadovoljnija nego kada je radila u svom rodnom mjestu, gde su plate bile daleko niže. Zadar je postao drugi dom za Maju, a njen plan za budućnost postaje sve jasniji.

– Razmišljam ozbiljno o preseljenju u Hrvatsku. U narednim godinama planiram da se potpuno posvetim životu u Zadru. Mnogi moji prijatelji iz Doboja već su otišli na rad u druge zemlje, a mislim da bih i ja mogla napraviti taj korak, jer ovde je kvalitet života bolji, a mogućnosti za rad mnogo veće – dodaje Maja.

Pored ovog posla, kaže da uvijek može sebi naći još neki posao, kao dodatnu zaradu u slobodno vrijeme.

Podaci pokazuju da se sve više radnika iz Republike Srpske odlučuje da radi sezonske poslove u Hrvatskoj.

Popularnost rada u turizmu raste, jer omogućava mladim ljudima da se brzo zaposle i steknu nova iskustva, dok istovremeno imaju priliku da uživaju u ljetnim mjesecima.

Dok mnogi sezonski radnici planiraju da se vrate na jesen, ima i onih, poput Maje, koji razmišljaju o trajnom preseljenju, u nadi da će u pronaći bolju budućnost za sebe i svoju porodicu, prenose Novosti.

GD

Recent Posts

DŽUDO KLUB „MOROTE“ PETROVO POLAGANJEM ZA UČENIČKE POJASEVE ZAVRŠIO TAKMIČARSKU POLUSEZONU

Dana 23.06.2026. godine u sjedištu Džudo kluba "Morote" Petrovo održano je polaganje za učeničke pojaseve…

10 sati ago

Obilježene 34 godine od proboja Koridora – najsvjetlijeg i najhumanijeg podviga VRS (FOTO/VIDEO)

U Dugoj Njivi kod Modriče obilježena je 34. godišnjica proboja Koridora 1992. godine i uspostavljanja…

4 dana ago

IZLOŽBA O STAROJ I RIJETКOJ КNJIZI POVODOM 80 GODINA DOBOJSКE BIBLIOTEКE (Foto)

Izložbom pod nazivom „Кroz Zbirku stare i rijetke knjige Narodne biblioteke Doboj“ obilježava se 80…

6 dana ago

Željeznice Srpske: Zahvaljujući Vladi riješeno pitanje plata, za ostalo slijede pregovori (VIDEO)

Željeznički sindikati insistiraju na realizaciji zaključaka koji su dogovoreni sa Ministarstvom saobraćaja i veza 16.…

7 dana ago

NEMA KRIZE ZA PŠENICU: Intervju Anđelka Kuzmić ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske

OVE godine rod pšenice će biti veći nego u petopgodišnjem na proseku i nadam se…

1 sedmica ago

Ozren: Dok je dobrih ljudi Petkovići ne gube nadu; Vlada Srpske obezbijediće im montažnu kuću, pomoći će i Petrovo

Bez krova nad glavom juče je ostala devetočlana srpska povratnička porodica u mjestu Panjikna Ozrenu…

1 sedmica ago

This website uses cookies.