Categories: DobojEkonomijaTešanj

Madi Tešanj postao većinski vlasnik preduzeća Agromix Doboj. Cilj je pokretanje poljoprivrede kroz nove investicije

Pandemija COVID-19 ne posustaje, astronomski rast cijena repromaterijala, nemogućnost nabavke istog kao i stalni izazovi šta nosi slijedeći dan kada je u pitanju slobodno kretanje ljudi i roba iz i prema EU – samo su neki od izazova sa kojima se proizvođači stalno bore.

Menadžment ozbiljnih kompanija nastoji uvijek obezbijediti stabilnost nabave kao i stabilnost snadbijevanja domaćeg tržišta gotovim proizvodima. Poučeni lošim iskustvom otežane nabave stočne hrane na početku pandemije i zatvaranjem granica u 2020.godini, te enormnog poskupljenja žitarica i stočne hrane u 2021.godini –  vlasnici kompanije MADI odlučili su da akvizicijom dobojskog AGROMIX-a daju svoj doprinos razvoju poljoprivrede i prerađivačke industrije u okviru domaćih kompanija.

Tako je 09.04.2021. godine u Doboju potpisan Ugovor o kupovini većinskog udjela AGROMIX-a, između gospodina Slaviše Bukejlovića, direktora AGROMIX-a i gospodina Edina Jabadžića, izvršnog direktora kompanije MADI.

U proteklih 25 godina svog postojanja, kompanija AGROMIX d.o.o. Doboj izrasla je u ozbiljnog partnera specijaliziranog za proizvodnju i prodaju stočne hrane, transport, proizvodnju konzumnih jaja te proizvodnju pilećeg mesa i mesnih prerađevina.

Menadžment AGROMIX-a je nastojao kroz poslovne aktivnosti stvarati dobre temelje za budućnost, uvijek razmišljajući globalno a djelujući lokalno. Trenutno zapošljava 56 osoba, svoje proizvode plasira na domaćem tržištu, posjeduje vlastite farme uporedo razvijajući kooperantsku mrežu a što u konačnici rezultira sa 850.000 tovnih pilića na godišnjem nivou.

Ulaskom u vlasništvo tešanjskih investitora, AGROMIX dobija priliku za novi rast i razvoj obzirom da se planiraju i nove investicije sa primarnim ciljem jačanja ratarstva i poljoprivredne proizvodnje. Naime, svima je jasno da postoji velika zavisnost o uvozu žitarica, velike površine zemlje su neobrađene i neiskorištene, poljoprivredni proizvođači nemaju gdje da plasiraju svoje proizvode, ne postoje kapaciteti za čuvanje istih, a prerađivačka industrija nije razvijena.

U tom smislu, širenje kapaciteta proizvodnje stočne hrane, ulaganje u kapacitete za povećanje proizvodnje konzumnih jaja, proširenje na segment proizvodnje konzervirane i briketirane hrane za kućne ljubimce – su samo neki od projekata koji se planiraju realizirati u dobojskom AGROMIX-u.

Iz MADI-ja posebno ističu da će svi ovi projekti biti usmjereni na jačanje domaćih dobavljača, nova zapošljavanja, razvoj poljoprivrede, jačanje prerađivačke industrije i smanjenje zavisnosti od uvoza.

Ekonomija koja ima vlastite izvore energenata, vode i proizvodnju hrane je stabilna ekonomija. MADI i AGROMIX žele doprinijeti stabilnosti, navode iz kompanije Madi.

GD

Recent Posts

PROSJEČNA CIJENA STANOVA U BiH: Pogledajte kakvo je stanje u trećem kvartalu

PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…

1 sat ago

Uskoro skuplje boravišne takse, nova pravila i za „stan na dan“

"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…

15 sati ago

Koliko u BiH košta gorivo u odnosu na druge evropske države?

Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…

18 sati ago

Dom zdravlja Doboj daje medicinske aparate u zalog za kredit

DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…

19 sati ago

U RS-u 1450 građana za tri godine se obogatilo za više od 300.000 KM, u FBiH o bogatašima šute – hoće li Bosna i Hercegovina ikada utvrditi ko je kako stekao milione?

Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…

1 dan ago

Elon Musk traži ljude iz bilo kojeg dijela svijeta za rad od kuće: Plata od 270.000 dolara godišnje

Ponude za posao iz kompanije Elona Muska dostupne su na zvaničnoj web stranici kompanije, gdje…

2 dana ago

This website uses cookies.