Duga tradicija bosanskohercegovačke drvne industrije duguje zasluge svojoj geografiji i obilnoj opskrbi kvalitetnim sirovinama.
S nešto više od polovice površine prekrivene šumama, ne bi trebalo čuditi da iz zemlje dolaze mnogi svjetski poznati, ručno izrađeni brendovi namještaja.
Jedan od njih je i Artisan, navodi Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), koja je podržala širenje ovog proizvođača namještaja.
Iz korijena rastući kao porodični biznis, Artisan se uspeo na vrh zahvaljujući ljubavi prema drvu koja se njeguje više od 50 godina.
Njegov osnivač Fadil Ćostović s ponosom prepričava kako su zajednička sredstva osigurana od EBRD-a i Fonda za ulaganje u poduzetništvo Evropske unije (WB EDIF) pomogla u postizanju njegovog uspjeha.
Artisan se oslanja na tradicionalnu ručnu drvenu izradu s modernim vijcima za izradu drvenih elemenata i namještaja od stabala lišćara poput oraha, kestena, hrasta, trešnje, brijesta, javora itd. Tvrtka ima svoju vjernu bazu korisnika u Republici Koreji, Nizozemskoj, Belgiji, Švicarskoj i Njemačkoj.
Odrastajući, Ćostović provodio je dane promatrajući svog djeda kako radi u njihovoj porodičnoj radionici za preradu drveta. Učenje trgovine uz porodicu postavilo je temelje za pokretanje vlastite tvrtke za preradu drveta 2007. godine s 15 zaposlenih.
Pristup pravom know-how-u
„Kada je u pitanju razvoj našeg poslovanja, suočili smo se s mnogim izazovima i jedva smo imali ikakvu pomoć u njihovom rješavanju“, kaže on.
„Bilo mi je jasno da imamo tehniku, ali nedostaju nam pravi kanali distribucije. Također trebali smo stručno znanje kako bismo implementirali odgovarajuće međunarodne standarde“.
Privlačenje kvalificiranih stolara u relativno novu tvrtku, znanje kako izgraditi snažan brend i osvajanje inozemnog tržišta neki su od opetovanih izazova s kojima se obrtničke tvrtke suočavaju na svom putu rasta.
Svojim viđenjem širenja proizvodnje i povećanje obima prodaje, Artisan je privukao EBRD sredstva u 2016. godini. Sredstvima iz EU-a finansiran je konsultant, koji je zajedno s tvrtkom radio na pronalaženju svega potrebnog za širenje njihovih prenapučenih objekata.
Proizvođač je stekao vrhunske CNC strojeve – računare programirane za automatizaciju sječe drva – koja su radila na značajnom smanjenju neučinkovitosti.
Artisan je tada predstavljen Ruđeru Novaku-Mikuliću, nagrađivanom industrijskom dizajneru iz Hrvatske, koji je 2018. godine sudjelovao u uvođenju druge proizvodne linije pod nazivom Insan.
Uz mnogo nacrta, tehničkih crteža i istraživačkih projekata kasnije, a sve pod pokroviteljstvom EBRD-ovih savjetodavnih usluga za mala i srednja preduzeća, Artisan je razvio čitavu kolekciju namještaja temeljenu na Ruđerovim kreacijama.
Danas je proizvodnja Artisana u cijelosti orijentirana na međunarodna tržišta, pri čemu se 95 posto prometa ostvaruje izvozom. Povećani promet potaknuo ih je na zapošljavanje više kvalificiranog osoblja za podršku proizvodnji. Krajem 2018. godine imali su ukupno 155 zaposlenih.
„Dobijanje nagrade Red Dot na međunarodnom sajmu dizajna interijera IMM Cologne smatra se jednim od naših najvećih uspjeha“, kaže Ćostović.
„Istovremeno, preuzimanje projekata u Sjedinjenim Državama, Australiji, Kini i mogućnost imenovanja Starbucksa jednim od naših kupaca pokazuje koliko su naši napori bili dalekosežni, s EBRD-om kao vjetrom u naša leđa“.
Izvor: indikator.ba
Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…
PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…
"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…
Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…
DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…
Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…
This website uses cookies.