Osim gradskim vlastima u Doboju, zahtjevi su proslijeđeni i Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, Inspektoratu RS i Fondu za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost RS.
Zahtjev za hitno postupanje i informisanje neformalna grupa građana iz Kotorskog uputila je na četiri adrese lokalnih i vlasti na nivou RS, kako bi utvrdili ko je nadležan za uklanjanje opasnih hemikalija iz još prije dvije i po godine napuštene fabrike suncokretovog ulja “Bioil”.
Osim gradskim vlastima u Doboju, zahtjevi su proslijeđeni i Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, Inspektoratu RS i Fondu za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost RS.
“Nezbrinuto je ostavljeno više od 30 tona opasne hemikalije “heksana”, koje prijete zagađivanjem prirodne sredine, kao i potencijalnim izbijanjem eksplozije, što bi direktno ugrozilo živote mještana mjesnih zajednica Kotorsko, Rudanka, Johovac, Foča i Bukovac. Građani MZ Kotorsko okupljeni u Inicijativu „Tražimo legalno uklanjanje opasne hemikalije heksan iz naselja Kotorsko kod Doboja“ podnose zahtjev kako bi utvrdili konkretne radnje i nadležnosti svih nivoa vlasti obuhvaćene odredbama čl. 23 i 37 Zakona o upravljanju otpadom RS, i podstakli nadležne organe na hitno postupanje u cilju uklanjanja opasnog otpada iz Kotorskog“, navedeno je u zahtjevu.
Dostavljena su konkretna pitanja: koje su konkretne radnje koje su oni u okviru svojih zakonom propisanih nadležnosti do sada preduzeli po pitanju uklanjanja opasnog otpada, kao i koji su naredni koraci koje samostalno ili uz učešće ostalih organa planiraju preduzeti, kako bi problem opasnog otpada u Kotorskom bio što hitnije riješen i u kom roku su planirani.
Grupa iz Kotorskog je došla do informacije da su fabriku ranije posjetili iz Vatrogasne jedinice Grada Doboju i utvrdili da je riječ o izuzetno opasnom otpadu.
„Kod nas nema odgovarajuće zaštitne opreme za rukovanje ovim hemikalijama. Doznali smo od bivših radnika „Bioila“ u Kotorskom da je u vrijeme dok je fabrika bila u probnom radu jednom došlo do curenja „heksana“ zbog kvara klipa, odnosno prese i da je nekoliko radnika onesviješteno i da su ih kolege, drugi radnici spasili od gušenja“, informacije su dobijene od dobojskih protivpožaraca.
U stanju dugotrajnog mirovanja „heksan“ je već sada opasan i u slučaju bilo kakvih izvođenja radova u kojima bi bilo iskričenja ili vatre, paljenja rastinja u naselju ili otpada, posljedice bi mogle biti nesagledive, kažu stručnjaci za protivpožarnu djelatnost.
Svjesni su toga i mještani Kotorskog, te traže hitno rješavanje ovog problema, odnosno izmještanje heksana iz njihove blizine. Ili, kako to kaže mještanka Smiljka Savić, čija je kuća u neposrednoj blizini fabrike: „da se hemikalije u najskorije vrijeme izmjestiti iz naših dvorišta“.
„Nismo samo mi u Kotorskom ugroženi već i u naseljima Bukovačke Čivčije, Johovac, Foči i Bukovcu, ali se to, čini mi se, namjerno prešućuje“ – kaže član grupe „Uklanjanje heksana iz naselja Kotorsko“ Nisveta Huskić.
Izvor: antikorupcija.info
Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…
PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…
"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…
Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…
DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…
Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…
This website uses cookies.