Categories: Vijesti

Izgradnja stanova u novembru pala skoro za pola

Broj predviđenih stanova za gradnju u Republici Srpskoj u novembru prošle godine manji je za 45,1 odsto nego godinu dana ranije u istom mjesecu, pokazuju statistički podaci, a u građevinskom sektoru tvrde da je na to najviše uticala pandemija, odnosno njene posljedice.

„Broj izdatih građevinskih dozvola za gradnju u novembru 2020. godine u odnosu na novembar 2019. godine veći je 7,2 odsto, dok je u odnosu na prosječan broj izdatih građevinskih dozvola u 2019. godini manji za 7,6 odsto“, navedeno je u saopštenju iz Republičkog zavoda za statistike.

U novembru prošle godine, kako se dodaje, izdato je tek 89 građevinskih dozvola za objekte visokogradnje, od čega se 75 odnosi na novogradnju.

Mile Petrović, sekretar Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala u Privrednoj komori RS, kazao je da ovakvi statistički podaci govore  da je  u prethodnom periodu zbog pogoršane epidemiološke situacije došlo do blokade radova.

„Samim tim došlo je do otežanog rada privrednih društava, kao i institucija, a i do pada tražnje stanova, što je za dalju posljedicu imalo obustavljanje planiranih investicija u oblasti stanogradnje, što je i razumljivo jer smo se svi bavili nekim drugim životnim pitanjima“, kazao  je Petrović.

Dodao je da je nakon ponovnog uspostavljanja tražnje stanova, koja je sada već dostigla nivo od prije pojave pandemije, došlo do deblokade investicija.

„Sada se radi i dio investicija koje su bile na čekanju tri do četiri mjeseca, kao i investicije koje su trebale da se realizuju u ovom periodu“, pojasnio je Petrović.

Dragana Vrabičić, predsjednica Sindikata radnika građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS, kazala je za „Nezavisne“ da je pandemija prouzrokovana virusom korona u cijelom svijetu uticala na sektor građevinarstva pa se to odrazilo i u Republici Srpkoj.

„Na početku prošle godine, kada je zavladala pandemija, imali smo zatvorene granice i naš građevinski sektor nije mogao dovesti potreban materijal iz drugih zemalja“, kazala je Vrabičićeva.

Spasoje Albijanić, predsjednik Udruženja poslodavaca građevinarstva i industrije građevinskog materijala Republike Srpske i direktor preduzeća „Monting montaža“ Bijeljina, rekao je za „Nezavisne“ da je u posljednje vrijeme katastrofalno stanje kada je riječ o građevinarstvu.

„Cijela ova situacija opteretila je sve privredne grane pa stoga i ne čudi činjenica da je sve to uticalo i na samu izgradnju stanova, ali i broj izdatih građevinskih dozvola“, kazao je Albijanić.

Izvor: nezavisne.com / Autor: Dajana Vujatović

GD

Recent Posts

Obilježene 34 godine od proboja Koridora – najsvjetlijeg i najhumanijeg podviga VRS (FOTO/VIDEO)

U Dugoj Njivi kod Modriče obilježena je 34. godišnjica proboja Koridora 1992. godine i uspostavljanja…

2 dana ago

IZLOŽBA O STAROJ I RIJETКOJ КNJIZI POVODOM 80 GODINA DOBOJSКE BIBLIOTEКE (Foto)

Izložbom pod nazivom „Кroz Zbirku stare i rijetke knjige Narodne biblioteke Doboj“ obilježava se 80…

4 dana ago

Željeznice Srpske: Zahvaljujući Vladi riješeno pitanje plata, za ostalo slijede pregovori (VIDEO)

Željeznički sindikati insistiraju na realizaciji zaključaka koji su dogovoreni sa Ministarstvom saobraćaja i veza 16.…

5 dana ago

NEMA KRIZE ZA PŠENICU: Intervju Anđelka Kuzmić ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske

OVE godine rod pšenice će biti veći nego u petopgodišnjem na proseku i nadam se…

6 dana ago

Ozren: Dok je dobrih ljudi Petkovići ne gube nadu; Vlada Srpske obezbijediće im montažnu kuću, pomoći će i Petrovo

Bez krova nad glavom juče je ostala devetočlana srpska povratnička porodica u mjestu Panjikna Ozrenu…

6 dana ago

Sarajevo, Sloga i Velež pod FIFA zabranom registracije igrača

FIFA je uvrstila Fudbalski klub Sarajevo na listu klubova kojima je izrečena zabrana registracije novih…

7 dana ago

This website uses cookies.