Doboj

Istraživanje: Radno sposobne Dobojlije ne vole da vježbaju

DOBOJ – Džogiranje, fitnes, teretana nisu na listi omiljenih aktivnosti radno sposobnih Dobojlija koji radni dan provode u kancelarijama, pa su rijetki oni koji se redovno bave fizičkom aktivnošću.

Foto: N.N. | Istraživanje: Radno sposobne Dobojlije ne vole da vježbaju

To su pokazali preventivni pregledi zaposlenih u Gradskoj upravi, zdravstvenim i obrazovnim ustanovama, te drugim javnim preduzećima, koji su podrazumijevali mjerenje krvnog pritiska, određivanje šećera, holesterola i triglicerida u krvi i mjerenje tjelesne mase, a uzorak od 956 osoba se može smatrati reprezentativnim.

Rezultati istraživanja prezentovani su javnosti u trenutku kada su u parku Narodnih heroja postavljene sprave za vježbanje, koje bi sugrađane trebalo da natjeraju da se pozabave svojim zdravljem i izgledom.

„Možemo da kažemo da je mali procenat stanovništva koji zaista vježba. Meni je sada drago što su sprave tu, da građani ne mogu da nađu neko opravdanje i da kažu da nemaju gdje, nemaju kada da vježbaju, da su skupi termini za teretane. Znači, evo sada je to sve tu. Petnaest do 30 minuta, tri puta u toku sedmice, može se doći odraditi trening“, kazala je dr Sandra Živak, specijalista porodične medicine u Domu zdravlja Doboj.

Umjesto budžetlija, prvi su na sprave pohrlili mladići kojima street work out nije nepoznat, ali i najmlađe Dobojlije, poput šestogodišnje Mihaele Pekić, koja nam je pokazala zavidnu gipkost.

„Malo mi se znoje ruke pa se bojim da ću se okliznuti, ali nije ništa strašno“, iskrena je Mihaela.

„Ovdje možemo da radimo skoro sve vježbe, to su zgibovi, sklekovi, trbušnjaci… Udišemo svjež vazduh, besplatno je, možemo da se družimo“, kaže dvadesetdvogodišnji Filip Pijunović, koji već četiri godine redovno vježba.

 

Za postavljanje sprava za vježbanje grad je izdvojio oko 3.000 KM, a donatori oko 24.000 KM.

One su u park dospjele u okviru projekta „Smanjenje faktora zdravstvenih rizika u BiH – dio projekta RS“, a sprovodi ga resorno ministarstvo uz podršku Svjetske banke i Švajcarske agencije za razvoj i saradnju.

„Ukupno od donatora, od Švajcarske, dobili smo oko 124.000 KM. Od tih sredstava dva projekta su realizovale srednje škole, jedan projekat osnovne i jedan projekat dječje obdanište, a ovaj projekat zajednički su realizovali Dom zdravlja i Gradska uprava“, izjavio je Dragan Vasilić, zamjenik gradonačelnika.

Izvor: nezavisne.com   Autor: Sanja Čakarević

GD

Recent Posts

Obilježene 34 godine od proboja Koridora – najsvjetlijeg i najhumanijeg podviga VRS (FOTO/VIDEO)

U Dugoj Njivi kod Modriče obilježena je 34. godišnjica proboja Koridora 1992. godine i uspostavljanja…

3 dana ago

IZLOŽBA O STAROJ I RIJETКOJ КNJIZI POVODOM 80 GODINA DOBOJSКE BIBLIOTEКE (Foto)

Izložbom pod nazivom „Кroz Zbirku stare i rijetke knjige Narodne biblioteke Doboj“ obilježava se 80…

5 dana ago

Željeznice Srpske: Zahvaljujući Vladi riješeno pitanje plata, za ostalo slijede pregovori (VIDEO)

Željeznički sindikati insistiraju na realizaciji zaključaka koji su dogovoreni sa Ministarstvom saobraćaja i veza 16.…

6 dana ago

NEMA KRIZE ZA PŠENICU: Intervju Anđelka Kuzmić ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske

OVE godine rod pšenice će biti veći nego u petopgodišnjem na proseku i nadam se…

1 sedmica ago

Ozren: Dok je dobrih ljudi Petkovići ne gube nadu; Vlada Srpske obezbijediće im montažnu kuću, pomoći će i Petrovo

Bez krova nad glavom juče je ostala devetočlana srpska povratnička porodica u mjestu Panjikna Ozrenu…

1 sedmica ago

Sarajevo, Sloga i Velež pod FIFA zabranom registracije igrača

FIFA je uvrstila Fudbalski klub Sarajevo na listu klubova kojima je izrečena zabrana registracije novih…

1 sedmica ago

This website uses cookies.