Otvaranje priče o BiH u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN) u vrijeme ozbiljne političke krize je dobar potez koji pruža još jednu šansu da se zemljama članicama predoči realna slika o stanju u ovom dijelu svijeta, ali i još jednom pokrene pitanje postojanja Kristijana Šmita u Kancelariji visokog predstavnika.
Ocijenili su to sagovornici „Glasa Srpske“ reagujući na informacije da će u Savjetu bezbjednosti UN, na zahtjev Ruske Federacije, biti riječi o situaciji u BiH koja je zakomplikovana nakon nepravosnažne presude Suda BiH predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, a kojom je proglašen krivim jer je potpisao ukaze o proglašenju zakona, kako i nalaže republički Ustav, odnosno nije ispoštovao nametnute zakonske odredbe koje su stigle od Šmita koji sjedi u fotelju visokog predstavnika u BiH.
Srpska Šmita ne priznaje za visokog predstavnika, jer nije, kako to odgovorno tvrde republički zvaničnici, prošao, kao njegovi prethodnici, svu proceduru imenovanja upravo u Savjetu bezbjednosti.
Sa tvrdnjama da Šmit ne može da se predstavlja kao visoki predstavnik su saglasne, među svjetskim silama, upravo Rusija i Kina te je, prema mišljenju stručnjaka za međunarodne odnose, i iz tog razloga interesantno što će danas, kako je najavljeno, kasno uveče po ovdašnjem vremenu biti razgovora o situaciji u BiH.
U javnosti je prvobitno odjeknula informacija da će na zahtjev Rusije biti održana vanredna sjednica Savjeta o BiH, da bi se tokom jučerašnjeg dana pojavile tvrdnje da je zapravo riječ o određenim konsultacijama koje će biti iza zatvorenih vrata.
Viši naučni saradnik u Institutu za međunarodnu politiku i privredu iz Beograda Dušan Proroković smatra da je zahtjev Rusije važan da bi bio održan kontinuitet rasprava o BiH.
– Formalno, da očekujemo neku odluku da se promeni tok procesa u Sarajevu u vezi sa presudom predsedniku Republike Srpske, nije realno, ali je važno da se tema BiH drži na stolu, jer je za zapadne zemlje, pre svega evropske, danas to zatvoreno pitanje. S njihove tačke gledišta BiH funkcioniše savršeno, samo tu još postoje neki Srbi koji prave probleme i da bi zato bilo bolje da se Dejton ispravlja u kontekstu unitarizacije zemlje i to je to. Ovakvim zahtevima se, ipak, održava kontinuitet rasprava koje pokazuju realnu sliku. Pre ili kasnije o realnom stanju moraće da se razgovara da li sa Donaldom Trampom ili poslije njega, ne znamo, ali zbog toga je i ovo veoma važno – istakao je Proroković za „Glas“.
Na sceni su, smatra, tri problema.
– Prvi je upravo taj što je na Zapadu kreirana slika da je u BiH idealno i kako su jedini remetilački faktor Srbi. Druga stvar je nezainteresovanost za BiH, čak i balkansko pitanje, među velikim silama koje određuju sudbinu sveta, a treći problem je taj što je Evropska unija u krizi, a ona je akter koji bi ovde trebalo da najviše doprinosi stabilizaciji stanja i da bude prva adresa kojoj se treba obratiti za pomoć. Nama, dakle, ili se niko ne bavi ili se ovim našim stvarima pogrešno bave – kategoričan je Proroković.
Za Šmita tvrdi da je postao veliko opterećenje.
– Sve što se sada dešava dešava se zbog njega. Sada jeste šansa da se na neki malo drugačiji način porazgovara o Kristijanu Šmitu i da to pitanje visokog predstavnika bude podignuto na višu lestvicu u UN i da se diskutuje čak i češće o njemu. Čovek svojim ponašanjem može napraviti i veći haos nego što trenutno postoji – rekao je Proroković koji smatra da i Srbija mora da se drugačije ponese prema mandatu Šmita od onoga na početku.
Sličan stav ima i naučni savjetnik u tom Institutu Dragan Petrović.
– Zahtev Rusije i razgovori su važni za mir, za BiH i Republiku Srpsku. To je jako dobro. Dolazi do tektonskih promena u svetu. Velika je neizvesnost kako će se Trampova administracija odnositi dalje prema dosadašnjoj politici Vašingtona u BiH i Srpskoj, ali znamo da uvažava Rusiju i da će iz te interakcije voditi računa prema njenim stavovima prema Balkanu, sankcijama prema Republici Srpskoj i BiH – rekao je Petrović za „Glas“. Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić kazao je da su Srbi uspjeli da postave svoje ciljeve i vrijednosti visoko i da se o tome govori na međunarodnom nivou.
– I predsjednik SAD Donald Tramp govori o Srbima, Srbiji, BiH i to se dešava u Savjetu bezbjednosti UN redovno. Mnoge evropske zemlje imaju potpuno drugačije informacije od onih na osnovu kojih su prije tri godine donosili razne rezolucije na štetu Srpske – poručio je juče Stevandić, komentarišući zahtjev Rusije za sjednicu Savjeta bezbjednosti UN o BiH.
Sarajevsko spletkarenje
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović juče je rekla da je Srpska zahvalna Rusiji i svima u Savjetu bezbjednosti UN koji žele da se raspravlja o situaciji u BiH. Na pitanje da prokomentariše pisanja pojedinih federalnih medija da je Rusija, na njen zahtjev, zatražila sjednicu, Cvijanovićeva je odgovorila za Srnu da nije tražila ni sjednicu, ni zatvorene konsultacije, a da sarajevski mediji po običaju spletkare.
– A kad budem tražila, to će biti onda kad neupućeni požele da se upute, a oni koji su upućeni prestanu da kriju svoje zločine prema demokratiji u BiH i Dejtonskom sporazumu. Sigurna sam da će to vrijeme brzo doći. Tako da je to prazno verglanje sarajevske čaršije prestravljene novonastalim razvojem globalne situacije – istakla je Cvijanovićeva, prenosi Glas Srpske.
Nakon devet dana konzumiranja ovog napitka, vaša jetra će biti kao nova Masna jetra često…
Gradonačelnik Doboja Boris Јerinić proglasio je utorak, 22. april, za Dan žalosti povodom tragične smrti…
Više stotina pravoslavnih vjernika proslavilo je danas najveći hrišćanski praznik Vaskrs u manastiru Sveta Trojica…
Srpska pravoslavna crkva o VASKRSU 2025. godine PORFIRIJE pravoslavni arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh…
Svim pravoslavnim vjernicima srećan najradosniji hrišćanski praznik - Vaskrs, uz tradicionalan pozdrav Hristos Vaskrse -…
SREĆAN USKRS želimo svim vjernicima katoličke vjeroispovijesti GraniceDoboja.info Pripadnici katoličke vjeroispovijesti danas obilježavaju svoj najveći…
This website uses cookies.