GRAĐANI Srpske sve češće posežu za onlajn kupovinom, a tome svjedoči i podatak Uprave za indirektno oporezivanje (UiO) BiH da je stiglo čak 61.389. pošiljki na carinsku ispostavu Trebinje, dok je u Banjaluku stiglo 51.396 paketa sa popularne onlajn aplikacije za naručivanje Temu.
Predsjednik Udruženja potrošača „Toper“ iz Doboja Snežana Šešlija ističe da su se navike potrošača posljednjih godina promijenile.
– Onlajn trgovina preuzima primat i to zbog konformizma, udobnosti i uštede vremena – nema izlaska iz kuće, sve kupujemo iz fotelje uz omiljene serije ili druge sadržaje. A omogućena je kupovina i sa radnog mjesta i sve nam se dostavlja „na vrata“. Imamo daleko veći izbor proizvoda nego što imamo u tržnom centru, kao i poređenje cena. Česte su i promocije, obavještenja kupaca o sniženjima, a povremeno ih nagrađuju specijalnim popustima – kaže Šešlija.
Dodaje da je ponekad jeftinija onlajn ponuda garderobe, nego što je to u buticima, ali i ako nije, građani opet posežu za takvom vrstom kupovine.
– Kupovina garderobe u buticima je stvar prestiža, stvaranje navike da je nešto što je brend dovoljan kvalitet da nas izdvaja u društvu – ističe Snežana.
Skok tokom pandemije
TOKOM pandemije korone naglo je došlo do povećanja onlajn trgovine. Prema statističkim podacima, u Doboju je porastao broj građana koji su se odlučivali za onlajn kupovinu za oko 40 odsto, a taj se trend zadržao do danas. Udruženja potrošača počinju ozbiljnije da se bave problemom sigurnosti ove vrste trgovine tek poslije pandemije, kada se povećava i broj prigovora od strane potrošača, istakla je Snežana Šešlija.
Potrošači putem interneta, uz hranu, najčešće kupuju odjevne predmete, kućne aparate…
– Prema našim saznanjima odjeća i obuća čine oko 30 odsto ukupnih onlajn trgovina. Zatim slijedi elektronika i tehnički uređaji koji čine oko 20 odsto prometa, a za hranu i piće nemamo podatke, sem činjenice da su vrlo popularne onlajn dostave na dnevnoj osnovi iz ugostiteljskih objekata i trgovina – izjavila je Šešlija.
Psiholog Neda Stevanović ističe da je jedna od najvažnijih prednosti onlajn kupovine ekonomičnost, posebno u pogledu uštede vremena, ali leži i „zamka“.
– U pozadini psihološkog fenomena sve češćeg posezanja za onlajn kupovinom, posebno se pominju osjećaj veće kontrole nad cjelokupnim činom procesa kupovine zbog lakše dostupnosti, bržeg pregleda artikala i upređivanja cijena. Gledano iz ugla emocionalne prirode čoveka, onlajn kupovina nam pruža „instant“, trenutni osjećaj zadovoljstva koje nam pričinjava kupovina „na jedan klik“, a čija nekontrolisanost može otići i do zavisnosti koja je sve češća – kaže Neda i dodaje da ona ipak donosi određene prednosti, ali samo ukoliko je izbalansirana sa stvarnim potrebama, navode Novosti.
Parastosom i polaganjem vijenaca na spomen obilježje u dobojskom naselju Vila obilježene su 33 godine…
Zbog mnogobrojnih upita vezano za povrat PDV-a prilikom prve kupovine, ministar finansija i trezpra u…
DOBOJ – Požar trave i niskog rastinja na području Gostilja na Ozrenu, koji je zahvatio…
Cijela Srbija ostala je nijema nakon vijesti da je usljed teške bolesti preminula samohrana majka…
Popularna planinska destinacija privlači posjetioce raznovrsnom ponudom Zlatibor ovih dana vrvi od turista iz svih…
Danas je Javnu zdravstvenu ustanovu Bolnica "Sveti apostol Luka" Doboj posjetio gospodin Richard, direktor XTRA…
This website uses cookies.