Osman Hodžić, predsjednik Upravnog odbora Sportskog ribolovnog saveza Federacije BiH, rekao je da su na području Gračanice danas oko četiri sata ujutru primijetili veću količinu uginule, ali i ošamućene ribe nakon što je dan ranije iz „Global ispat koksne industrije“ Lukavac (GIKIL) došlo do ispuštanja otpadnih materija u rijeku Spreču.
„Riba se poslije onog ranijeg incidenta koji se desio sa ‘Sodom’ počela vraćati u korito rijeke Spreče, ali ovaj novi događaj je ponovo poremetio migraciju ribe, a da ne pričam o smradu koji asocira na miris katrana“, ističe Hodžić.
On dodaje da čekaju preliminarne rezultate uzetih uzoraka iz rijeke Spreče.
„Ništa ne prejudiciramo, ali se oko rijeke Spreče širi nesnosan smrad, a ima i otrovane ribe. Ovo je opasnije od ‘bijelog mora’ i za ovo neko mora odgovarati“, kazao je Hodžić.
Dodao je da je Savez dobio video-snimak na kojem je prikazano GIKIL-ovo ispuštanje materije koja svojim izgledom asocira na katran.
Nakon toga je, ističe, upućen dopis federalnom vodnom inspektoru, koji je na osnovu dojave, skupa s postupajućim tužiocem Kantonalnog tužilaštva u Tuzli i pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova TK, izašao na teren.
Mustafa Bajić, šef Službe za civilnu zaštitu opštine Gračanica, kaže da se u večernjim satima širio užasan smrad, na katran i fenol.
„Ono što mi možemo da uradimo je to da dignemo uzbunu, da tražimo od nadležnih organa da se uključe maksimalno i da se zaustavi ispuštanje tih zagađujućih materija u vodotok rijeke Spreče“, rekao je Bajić.
Pročitajte još: Gračanica: Katran ispušten u Spreču?
Iz Građanskog aktivizma Gračanica kažu da je neugodan miris koji dolazi iz ovog ispusta teško opisati.
„Molimo inspekcije da se oglase i izađu na uvid“, kažu oni.
U saopštenju iz GIKIL-a ističu da je došlo do tehničkog kvara, tačnije do propuštanja razdvajača sirovog katrana, prilikom čega je iscurila i manja količina natkatranske vode.
Suad Imamović, izvršni direktor za zajedničke usluge u GIKIL-u, izjavio je za federalne medije da se saniranju kvara pristupilo odmah po saznanju, te da je kompletan problem riješen za vrijeme rada prve smjene.
„Dakle, riječ je o kratkoj pojavi i tehničkom problemu i ono što je najvažnije za naše građane jeste da nije došlo do curenja katrana, nego manje količine natkatranske vode koja nije mogla ostaviti veće posljedice“, tvrdio je Imamović.
Izvor: nezavisne.com Autor: Dajana Miljić
"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…
Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…
DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…
Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…
Ponude za posao iz kompanije Elona Muska dostupne su na zvaničnoj web stranici kompanije, gdje…
U Republici Srpskoj danas je neradni dan jer se obilježava republički praznik - Dan uspostavljanja…
This website uses cookies.