Sagovornici „Novosti“ kažu da na terenu te mere znače povećanje plate za radnika od oko 30 KM, pa naviše. Dodaju i da od naredne godine, kada krene raspodela miliona iz budžeta, institucije moraju pojačati kontrolu kako bi imali jasnu sliku u kom smeru ide pomoć Vlade. Odnosno, da li poslodavci koriste novac za povećanje plate ili ga, pak, stavljaju u svoj džep.
Radovan Višković, premijer RS, kaže da će se Vlada odreći blizu 87 miliona KM budžetskih prihoda u korist poslodavaca, s ciljem rasterećenja privrede.
– Očekujemo da se i poslovna zajednica odrekne jednog dela zarade ili profita u korist povećanja plata zaposlenih, što bi doprinelo da zarade budu povećane za od 5 do 10 odsto – poručio je Višković.
Pero Ćorić, predsednik Privredne komore RS, ističe da na terenu privrednici imaju velike probleme zbog visokih cena energenata i repromaterijala, a zbog čega trpi proizvodnja.
– Svaka marka koju privrednici dobiju iz Vlade u vidu pomoći mora biti usmerena, pre svega, da zadrže radnike i ojačaju proizvodnju. Rastu cene životnih namirnica, život je sve skuplji. Plate radnika, nažalost, to ne prate. Ukoliko se pomoć Vlade ne iskoristi na pravi način, privrednici neće moći zadržati radnike i teško će opstati na tržištu – ističe Ćorić.
Marko Đogo, ekonomski analitičar, kaže da poslodavci imaju dva puta, ili da povećavaju plate ili ostaju bez radnika.
– Nažalost, migracija radnika iz Srpske je velika. Radnici su osnovni resurs bez kojeg poslodavci ne mogu. Novac koji Vlada iz budžeta usmerava prema privredi mora završiti u džepovima radnika, jer u protivnom dolazimo do problema hroničnog nedostatka radnika. Ovo znači i stopiranje proizvodnje. Poslodavci moraju biti svesni da samo ako imaju dobro plaćenog radnika od radnika mogu tražiti da više i bolje radi. Ako nemate plaćenog radnika, nema ni posla – smatra Đogo.
Iz Saveza sindikata RS kažu da su poslodavci za godinu dana dobili oko 100 miliona KM kroz razne vidove pomoći.
– Sada kukaju kako nema radnika i zalažu se za neke zakone o uvozu radnika. Da se bar odreknu svoje zarade u korist radnika, pa da povećanje plate minimalno bude 75 KM. Na tome mi insistiramo, a premijer treba da zna da je za sve nas odgovorna Vlada – poručila je Ranka Mišić, predsednica Saveza sindikata.
PROSEČNA plata u RS trenutno iznosi 1.026 KM, ali veliki problem predstavlja što je oko 120.000 radnika prijavljeno na platu do 600 KM. Po poslednjim zvaničnim podacima, u Srpskoj je zaposleno nešto više od 275.000 radnika.
Izvor: novosti.rs / Autor: S. Mišljenović
Policijski službenici Policijske stanice Doboj 1 lišili su slobode dva lica tokom operativnih aktivnosti sprovedenih 21. jula…
Policijski službenici Policijske stanice Doboj 2, 21.07.2025. godine, na osnovu Naredbe Osnovnog suda u Doboju…
Rok za izgradnju tunela „Putnikovo brdo 1“ koji se nalazi na Koridoru Vc na potezu…
Inspektori, kako Poreske uprave FBiH, tako i nadležnog Inspektorata RS, u prethodnom periodu kontrolisali su…
Građani Banjaluke, ali i cijele Republike Srpske, bore se sa velikim vrućinama, zbog čega su…
U Tesliću je sve moguće, pa i da pored dva predsjednika i dva potpredsjednika, Skupštinu…
This website uses cookies.