Categories: DobojObrazovanje

Doboj: Virtuelno ismijavanje zaboli vršnjake

​DOBOJ – Kada nemaju hrabrosti da se s vršnjacima razračunaju oči u oči, srednjoškolci to uglavnom čine na društvenim mrežama, skriveni iza lažnih profila i uvredljivih sadržaja koje postavljaju.

„Ja u većini slučajeva ignorišem to, ali ima stvarno vršnjaka koji se uvrijede i nije uopšte lijepo ni poželjno. Uglavnom, to je ismijavanje nacionalnosti, različitih stvari koje se vama sviđaju, a drugima se ne sviđaju i ima takvih ljudi kojima sve smeta, a onda idu protiv vas bez razloga. Ne samo ja, znam dosta mojih vršnjaka koji su prošli kroz to, govor mržnje, ismijavanje“, kaže Bogdan Popović, učenik prvog razreda Medicinske škole u Doboju.

Povodom obilježavanja 7. februara, Međunarodnog dana bezbjednog interneta, Policijska uprava Doboj okupila je na jednom mjestu srednjoškolce, inspektore, profesore te predstavnike centara za zaštitu mentalnog zdravlja, odnosno socijalni rad kako bi se pozabavili prevencijom negativnosti na društvenim mrežama.

Šta je dozvoljeno, a šta nije na Instagramu, Facebooku, Snapchatu i ostalim mrežama tinejdžerima je, između ostalih, objasnio Aleksandar Miladinović, inspektor u Upravi za policijsku obuku MUP-a RS.

„Jedan od tih elemenata koji ne smiju da rade je da provociraju, recimo, na izvršenje određenih krivičnih djela, da postavljaju određeni hejterski materijal, koji može da se negativno odrazi prema njima ili koji je krivično-pravno relevantan odnosno koji predstavlja određene elemente krivičnog djela“, ističe Miladinović.

Za sve što postavljaju na svojim profilima, a što se može označiti kao škakljivo podliježu sankcijama.

„Kada se radi o mlađim učinicima, pretežno nisu svjesni, ali ovi stariji već su informisani i upravo iz tog razloga i organizujemo ovakve vidove predavanja kako bismo upoznali populaciju s kažnjivošću ovih djela“, izjavio je Ranko Starčević, pomoćnik komandira Policijske stanice Doboj 1.

Iako je granica korisnika interneta spuštena do nivoa predškolskog uzrasta djece i da srednjoškolci skoro satima dnevno „vise“ na društvenim mrežama, profesori tvrde da se đaci nisu preselili u virtuelnu stvarnost.

„Mogu da se pohvalim da se nisu preselili u virtuelnu realnost još, ali je činjenica da učenici masovno koriste internet“, rekla je Milena Damjanović, profesorica informatike u Medicinskoj školi.

Izvor: nezavisne.com Autor: Sanja Čakarević

GD

Recent Posts

Srpkinja nasela na oglas za posao! Već prvog dana našla se u grotlu prostitucije: Ispovest ledi krv u žilama

Devojka iz Srbije, koja se na popularnom forumu predstavila kao Sandra, podelila je svoju priču…

8 sati ago

Građevinski radovi ČAJIĆ Doboj (FOTO): Bazeni, pečenjare, kamene obloge,…

Građevinski radovi ČAJIĆ Doboj, sa iskusni preduzetnik, izvodi sve vrste građevinskih radova kada je u…

14 sati ago

Firma iz Doboj Juga patentirala sistem za podešavanje kreveta

Telerfleks omogućava potpunu personalizaciju kako bi zadovoljio individualne potrebe Kompanija ENI-EM d.o.o. iz Mravića, u…

20 sati ago

Kvadrat stana u centru Banjaluke moguće kupiti za 1.400 KM

Dok cijene nekretnina u Banjaluci divljaju i kvadrat ide i do 8.000 KM, pojavila se…

20 sati ago

Dozvoljene posjete pacijentima: UKC RS ukinuo zabranu

Univerzitetsko-klinički centar (UKC) Republike Srpske saopštio je da se od 4. aprila 2025. godine ukida…

21 sat ago

Ova prezimena turskog su porijekla iako su na -ić: Da li je vaše na spisku?

Mnoga prezimena su nam u amanet ostavljena tokom osmanske okupacije i imaju određeno značenje –…

2 dana ago

This website uses cookies.