DOBOJSKO Okružno javno tužilaštvo pokrenulo je istragu protiv NN izvršioca ili više njih zbog sumnje da su počinili krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva prilikom NATO bombardovanja 1995. godine u agvustu i septembru kada su rušeni i vojni i civilni objekti u opštinama Doboj i Teslić, a na desetine civila ubijeno u naletima aviona NATO.
Pokretanje istrage protiv NATO za bombardovanje srpskih opština i ubijanje srpskih civila je prva takva u istoriji Republike Srpske.
Pravobranilac RS Milimir Govedarica kaže, za Novosti, da se ova institucija priključila krivičnom gonjenju kao i podnošenjeu imovinsko-pravnog zahteva protiv počinilaca bombardovanja civilnog stanovništva i objekta Doboja i Teslića.
– Tužilaštvo nas je obavestilo o istrazi i dalo nam mogućnost da u skladu sa zakonom podnesemo imovinsko-pravni zahtev protiv učinilaca. Mi već pripremamo imovinsko-pravni zahtev u ime Republike Srpske i insistiramo na krivičnom gonjenju i naplati štete od učinilaca – poručio je Govedarica.
Kada se govori o broju oštećenih u pomenutom predmetu koji je u OJT Doboj na spisku se nalazi 29 osoba iz Doboja i Teslića.
Milan Miličević, načelnik opštine Teslić, kaže, za Novosti, da je pravda spora ali dostižna i da nikada nije kasno da se kazni NATO i počinioci ratnih zločina nad civilima.
– Teslić je pretrpio strahovita razaranja u ratu. Pokretanje istrage protiv NATO je odličan potez jer krivično delo ratno zločina ne zastareva – kaže Miličević.
TOKOM istrage Okružnog javnog tužilaštva u Doboju protiv NN lica osumnjičenih za ratni zločin protiv civilnog stanovništva prilikom NATO bombardovanja Doboja i Teslića 1995. godine biće saslušan veći broj svedoka i oštećenih, te pribavljena dokumentacija o materijalnoj šteti na objektima, kao i medicinska dokumentacija o poginulim i povređenim licima u ovoj agresiji, potvrđeno je „Novostima“ u OTJ.
Inače, NATO bombardovanja Republike Srpske trajalo je od 30. avgusta do 14. septembra 1995. godine i stradalo je više od 100 civila, a stanovništvo i danas trpi zdravstvene posledice bombardovanja osiromašenim uranijumom. Na položaje Vojske Republike Srpske NATO avijacija bacila je ukupno 1.026 bombi, od čega 708 vođenih, a ukupna težina bačenog eksploziva iznosila je oko 10.000 tona.
Akciju nazvanu „Namerna sila“, u kojoj je prilikom bombardovanja koristio radioaktivnu municiju sa osiromašenim uranijumom, NATO je pravdao eksplozijom na sarajevskoj pijaci Markale, 28. avgusta 1995. godine, za koju su optuženi Srbi, iako je u izveštaju nezavisne komisije iz tog perioda navedeno da „ne postoje jasni dokazi da su granate došle sa srpskih položaja“.
NATO je istovremeno sa „Namernom silom“ pokrenuo i akciju „Mrtvo oko“, čiji je cilj bio da se onesposobi protivvazdušni sistem odbrane Vojske RS.
Izvor: novosti.rs / Autor: S.Mišljenović
REGULATORNA komisija za energetiku (RERS) već je počela da analizira zahtjev "Elektroprivrede Republike Srpske" (ERS)…
Naši trgovci će sigurno profitirati, jer osim što se navike potrošača teško mijenjaju, kazao je…
Vozač iz Doboja čiji su inicijali Ž.M, koji je u naselju Kožuhe usmrtio pješaka, a…
Nešto više od 73 miliona maraka okvir je dobojske gradske kase za narednu godinu. Budžet…
Dobojska Policijska uprava ubrzano podmlađuje kadar. O smjeni generacija svjedoči podatak iz dvije stanice. U…
Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…
This website uses cookies.