Categories: DobojVijesti

Doboj: Sjećajući se žrtava, boriti se za bolje sutra (VIDEO)

Izaslanik predsjednika Republike Srpske Radovan Kovačević poručio je danas u Doboju na obilježavanju 107 godina od prvog transporta Srba u zloglasni austrougarski logor da srpski narod treba da bude jedinstven i da se, sjećajući se žrtava koje su pale za slobodu, bori za bolje sutra budućih generacija.

Kovačević je podsjetio na riječi predsjednika Srpske Milorada Dodika da za srpski narod nema slobode ni života, osim u svojoj državi.

– Zato je bitno da čuvamo našu Republiku Srpsku, jer je očigledno da su od turske okupacije, preko austro-ugarske okupacije, Prvog i Drugog svjetskog rata do raspada Јugoslavije uvijek svi kidisali na to da ubiju Srbe i da Srbi nestanu sa ovih prostora – rekao je Kovačević novinarima, nakon polaganja vijenca na Spomenik žrtvama dobojskog kazamata kod željezničke stanice.

On je napomenuo da je jedini period kada su Srbi živjeli u slobodi onda kada si živjeli u svojim državama.

Kovačević smatra da nastojanja da Srbi nestanu sa ovih prostora nisu završena, te da na to ukazuju i dešavanja na Kosovu i Metohiji, ali i u Republici Srpskoj.

– Zato je bitno da budemo jedinstveni i da se, sjećajući se svih svojih žrtava koje su pale za slobodu, borimo za Republiku Srpsku, za slobodan život njenih građana, bez obzira kako se oni zvali i kojoj vjeri pripadali – rekao je Kovačević.

Izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić naveo je da je u Doboju u Prvom svjetskom ratu ubijeno i umrlo 12.000 nedužno stradalih Srba, od čega više od 2.000 djece, samo zato što su bili Srbi.

– Tokom istorije uvijek je stradao srpski narod. I danas se vodi rat, samo ne oružjem, i uvijek je protiv Srba, da nas je što manje. Zato je poruka da se ujedinimo i da stvaramo uslove da se bolje i ljepše živi, da omladinu obrazujemo, školujemo i da im omogućimo da ostanu ovde, jer nigdje bolje i ljepše im ne može biti nego tamo gdje su rođeni – rekao je Tomić.

On je rekao da Srbi mogu da se slažu ili ne kada je riječ o političkim pitanjima, ali da treba da budu jedinstveni kada je u pitanju Republika Srpska.

– Imamo svoju Vladu, Narodnu skupštinu, Policiju i time smo stvorili uslove države u kojoj mežemo normalno, lijepo i civilizovano da živimo. Stoga, treba da se složimo ujedinimo i stvorimo uslove za ostanak mladih – rekao je Tomić.

Zamjenik gradonačelnika Doboja Slavko Kovačević rekao je da je neophodno obilježavati i pamtiti mjesta stradanja Srba, kojih je na prostorima bivše Јugoslavije mnogo.

– Sve događaje i stratišta treba redovno da obilazimo i poklanjamo se stradalim žrtvama, ali i da na taj način podsjećamo i opominjemo buduće generacije kako nam se ne bi ponovilo – rekao je Kovačević.

Kroz ovaj autrougarski logor, prvi koncentracioni logor u modernoj Evropi 20. vijeka, prošao je 45.791 Srbin, pretežno deportovan sa područja zapadne Srbije, kao i Sarajeva, Sokoca, Rogatice, Goražda, Bileće i Trebinja.

Među logorašima su bila 16.673 muškarca i 16.996 žena i djece iz BiH, te 12.122 srpska vojnika i jedan broj starijih ljudi, žena i djece iz Srbije i Crne Gore, od kojih je oko 12.000 stradalo.

Ozvor: RTRS

GD

Recent Posts

Obilježene 34 godine od proboja Koridora – najsvjetlijeg i najhumanijeg podviga VRS (FOTO/VIDEO)

U Dugoj Njivi kod Modriče obilježena je 34. godišnjica proboja Koridora 1992. godine i uspostavljanja…

2 dana ago

IZLOŽBA O STAROJ I RIJETКOJ КNJIZI POVODOM 80 GODINA DOBOJSКE BIBLIOTEКE (Foto)

Izložbom pod nazivom „Кroz Zbirku stare i rijetke knjige Narodne biblioteke Doboj“ obilježava se 80…

4 dana ago

Željeznice Srpske: Zahvaljujući Vladi riješeno pitanje plata, za ostalo slijede pregovori (VIDEO)

Željeznički sindikati insistiraju na realizaciji zaključaka koji su dogovoreni sa Ministarstvom saobraćaja i veza 16.…

5 dana ago

NEMA KRIZE ZA PŠENICU: Intervju Anđelka Kuzmić ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske

OVE godine rod pšenice će biti veći nego u petopgodišnjem na proseku i nadam se…

6 dana ago

Ozren: Dok je dobrih ljudi Petkovići ne gube nadu; Vlada Srpske obezbijediće im montažnu kuću, pomoći će i Petrovo

Bez krova nad glavom juče je ostala devetočlana srpska povratnička porodica u mjestu Panjikna Ozrenu…

6 dana ago

Sarajevo, Sloga i Velež pod FIFA zabranom registracije igrača

FIFA je uvrstila Fudbalski klub Sarajevo na listu klubova kojima je izrečena zabrana registracije novih…

1 sedmica ago

This website uses cookies.