Doboj

Doboj: Radnici bježe od pekare kao đavo od krsta

DOBOJ – Osim da zadrže stalne i privuku nove mušterije, vlasnici tridesetak dobojskih pekara svakodnevno se bore da sačuvaju svoje majstore, bez kojih nema kvalitetnog hljeba, ali i drugih proizvoda.

„Školovanog pekara nema, ima samo priučeni. U svim pekarama možda možeš naći da ima pet školovanih pekara, čisto sumnjam da ih ima više. Neće niko ni da uči, bez obzira šta mu ponudiš“, kaže Gordana Mitrović, vlasnica pekare, te nam se žali da je ovog ljeta ostala bez dva pekara.

Teško je, dodaje Mitrovićeva, zadržati ne samo pekara, nego bilo kojeg radnika.

„Radnici bježe od pekare kao đavo od krsta zato što je to težak, noćni rad. Prije se ‘krao’ zanat, a danas niko nije zainteresovan za ovaj posao“, priča vlasnik lokalne dobojske pekare koji je insistirao na anonimnosti.

Nekad je uz tehnologa u pekaru uvijek dolazio i majstor pekarskog zanata, kaže Darko Rakita, tehnolog u „Dobojki“, koja već 64 godine isporučuje pekarske proizvode svojim sugrađanima.

„Gotovo da ni nema više ni u jednoj školi ovog kadra za školovanje. Što se tiče konobara, kuvara i poslastičara – to ima, međutim pekara vrlo rijetko. Možda u Banjaluci da ima neko odjeljenje i to vrlo malo. Riješen je problem sirovine i tehnološki problem, znači mašina i opreme. Međutim, problem je samo radna snaga, to je taj treći faktor“, navodi Rakita, koji dvije decenije radi u pekari.

S obzirom na to da na tržištu nema dovoljno kadra, gazde nastoje da sačuvaju svoje majstore.

„Mi imamo dva pekara i uspjeli smo da ih sačuvamo. Jedan kod nas radi 25 godina, a drugi 15. Stariji pekar je iz rata izašao kao vojnik i kod nas je učio zanat. Morao je, nije imao izbora: dijete poginulog borca i bez zaposlenja. Njih dvojicu čuvamo i uspjeli smo“, kazao je vlasnik pekare.

Mitrovićeva priča da kod nje u pekari jedan pekar radi skoro 10 godina.

„To je čovjek koji nema potkoljenicu i sposobniji je, mislim, od svih pekara u gradu“, smatra ona.

U pekarstvu vlada velika konkurencija pa je tema o nedostatku pekara na tržištu postala veoma osjetljiva. O tome vlasnici malih, porodičnih radnji, ali i pekoteka nerado govore, kao i o tome kakav hljeb i peciva jedemo.

„Trebalo bi malo da se edukuje i stanovništvo u vezi sa procesom proizvodnje i načinom izrade, te sirovinama koje se koriste. Sve što piše na onim etiketama trebalo bi dobro provjeriti i pročitati“, poručuje tehnolog Darko Rakita.

Izvor: nezavisne.com   Autor: Sanja Čakarević

GD

View Comments

  • Posao jeste težak ali vlasnici pekara daju mizernu platu, ne plaćaju prekovremeti rad, ne daju zakonom određeni godišnji odmor od minimum 18 dana godišnje, prehrambenog tehnologa koga su po zakonu dužni da angažuju 4 sata dnevno plaćaju 300 KM mjesečno.I onda kukaju kako niko neće da radi.? Prošlo je vrijeme robovlasništva i ratnog profiterstva gospodo novopečeni "preduzetnici".

Recent Posts

Uskoro skuplje boravišne takse, nova pravila i za „stan na dan“

"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…

14 sati ago

Koliko u BiH košta gorivo u odnosu na druge evropske države?

Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…

16 sati ago

Dom zdravlja Doboj daje medicinske aparate u zalog za kredit

DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…

17 sati ago

U RS-u 1450 građana za tri godine se obogatilo za više od 300.000 KM, u FBiH o bogatašima šute – hoće li Bosna i Hercegovina ikada utvrditi ko je kako stekao milione?

Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…

23 sata ago

Elon Musk traži ljude iz bilo kojeg dijela svijeta za rad od kuće: Plata od 270.000 dolara godišnje

Ponude za posao iz kompanije Elona Muska dostupne su na zvaničnoj web stranici kompanije, gdje…

2 dana ago

PRAZNIK: Republika Srpska obilježava dan uspostavljanja mira u BiH

U Republici Srpskoj danas je neradni dan jer se obilježava republički praznik - Dan uspostavljanja…

2 dana ago

This website uses cookies.