Sezonske infekcije lako mogu da se iskomplikuju. Lečenje je obavezno antibioticima i mukoliticima
NAJČEŠĆA komplikacija prehlade i gripa je bronhitis. Iako je uglavnom bakterijska, kada jaki virusi „sljušte“ sluzokožu bronhija, ova bolest može da bude i virusna. Ukoliko temperatura i kašalj ne prolaze ni nakon dve nedelje, neophodno je uraditi laboratorijske analize ili spirometriju, kako ne bi došlo do ozbiljnijih komplikacija i upale pluća, savetuju pulmolozi.
Simptomi ovog akutnog oboljenja disajnih puteva traju od sedam do 14 dana. Uobičajeno, bronhitis se manifestuje kašljem, iskašljavanjem i blago povišenom temperaturom. Uprkos uvreženom mišljenju, boja sekreta ne ukazuje na uzrok nastanka bolesti.
– Prebojenost sekreta je važna jedino kod pušača, jer može da ukaže na dijagnozu hronične opstruktivne bolesti. U drugim slučajevima, nema nikakvu ulogu – kaže, za „Novosti“, doktor Dejan Žujović, pulmolog Zavoda za plućne bolesti i tuberkulozu u Beogradu.
U zavisnosti od uzroka nastanka, oboljenje se leči antibioticima ili mukoliticima. U oba slučaja, važan je kontinuitet i lečenje nikako ne treba naglo prekidati, već poštovati propisanu terapiju.
– Kada se radi o bakterijama, antibiotici se piju od pet do sedam dana, u zavisnosti od slučaja. Kada se radi o virusnom bronhitisu, prepisuju se mukolitici, uz što više tečnosti i vitamina. Ovu bolest pacijenti najčešće preleže na nogama, iako je to greška i mirovanje je najbolji lek.
Ipak, ukoliko pacijentu nije bolje, danima oseća slabost i temperaturu iznad 38 stepeni, potrebna su dodatna ispitivanja.
– Ako je stanje ozbiljnije, pacijent ne može da ide na posao i danima se oseća loše, neophodno je uraditi detaljnije laboratorijske analize – kaže doktor Žujović.
Glavna komplikacija koja prema rečima lekara ne nastaje često, jeste pneumonija, odnosno upala pluća. U slučaju čestih bronhitisa neophodno je da se uradi merenje kapaciteta pluća spirometrijom, dok uporne upale pluća zahtevaju odlazak na skener.
– Virusi ponekad mogu da uzrokuju komplikacije i kod najotpornijih osoba. Kod onih sa slabijim imunitetom, čak i manje „opasni“ virusi mogu da dovedu do komplikacije – objašnjava doktor Žujović.
Povećan rizik od obolevanja imaju pušači, ali i deca, koja su zbog građe svojih bronhija češće izloženi riziku.
– Ukoliko su ruke uvek čiste i imunitet jak, bronhitis će nas zaobići, ili se bar neće komplikovati. Ukoliko je pacijent svestan da je sklon ovoj bolesti, najbolje je zaštititi se vakcinacijom protiv gripa – savetuje doktor Žujović.
Izvor: novosti.rs Autor: A. Vasić
Na osnovu člana 59. Zakona o lokalnoj samoupravi („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj: 97/16, 36/19…
Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine izglasao je upravo Zakon o porezu na dodatnu…
Bh. kompanije iz automobilskog sektora suočavaju se sa smanjenjem broja narudžbi 'Carinska stopa od 35…
Devojka iz Srbije, koja se na popularnom forumu predstavila kao Sandra, podelila je svoju priču…
Građevinski radovi ČAJIĆ Doboj, sa iskusni preduzetnik, izvodi sve vrste građevinskih radova kada je u…
Telerfleks omogućava potpunu personalizaciju kako bi zadovoljio individualne potrebe Kompanija ENI-EM d.o.o. iz Mravića, u…
This website uses cookies.