Categories: Vijesti

Bolnice sve punije, Institut preporučuje četvrtu dozu

U Republici Srpskoj povećan je broj zaraženih virusom korona, ali i osoba sa teškom kliničkom slikom, te smrtnih ishoda.

Kazala je ovo juče pomoćnik direktora za medicinske poslove u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske Jela Aćimović i dodala da je veliki procenat pozitivnih među testiranima.

– Povećan je i broj ljudi sa teškom kliničkom slikom, kao i smrtnih ishoda – rekla je Aćimovićeva govoreći o novom talasu virusa korona.

Ona je dodala da je Institut izdao preporuke za četvrtu dozu vakcine protiv virusa korona, za koju su građani pokazali veliko interesovanje.

– Četvrta doza preporučuje se ljudima koji su imunokompromitovani i kod kojih je prošlo od tri do šest mjeseci od primljene treće doze – dodala je Aćimovićeva.

Prema njenim riječima, Institut trenutno na stanju ima vakcine “sinofarm”, “moderna” i “fajzer”.

Bijeljina Danijela Đukin kaže za “Glas Srpske” da budno prate situaciju.

– U posljednjih pet dana imamo oko 40 pozitivnih ljudi. To nije neko naglo pogoršanje, ali moramo biti oprezni. Najveći broj pacijenata je u dobrom stanju. Ipak, dvoje njih su hospitalizovani ovog vikenda sa težom kliničkom slikom i upalom pluća u bolnici “Sveti vračevi” – rekla je Đukinova.

Prema njenim riječima, pacijenti ne treba ništa da rade na svoju ruku, već da se isključivo obrate ljekarima.

– Veliki broj zaraženih smatra da je to neka upala grla. Onda uzmu u apoteci brzi test i samo oni znaju da su pozitivni. Čujemo na terenu da neće da se jave jer ne žele ići u izolaciju. Ukoliko se pojavi bilo kakva akutna respiratorna infekcija, treba da dođu da se pregledaju. Ne mora da znači da je “kovid” – kazala je Đukinova.

Korona ne miruje ni ja jugu Srpske, a direktor trebinjske bolnice Nedeljko Lambeta za “Glas” kaže da nije ni čudno jer su turisti preplavili Trebinje. Ipak, još je sve pod kontrolom, a na posljednjem testiranju bila su 42 pozitivna.

– Trebinje je puno turista, što je donijelo i više pozitivnih slučajeva. Na sreću, nema težih kliničkih slika. Trenutno je deset ljudi u bolnici, jedno je na kiseoniku, ostali su sve lakše kliničke slike i u narednim danima očekujemo da će svojim kućama. Apelujemo na stanovništvo da poštuje mjere, ali i da se vakciniše – rekao je Lambeta.

Donacija

Delegacija EU u BiH donirala je juče Institutu za javno zdravstvo Srpske 17 frižidera i rashladnih uređaja za kontrolisano čuvanje vakcina, vrijednosti 21.800 evra.

– To su frižideri koji su specijalno namijenjeni čuvanju vakcina, te ćemo kroz ovu aktivnost uspjeti da obnovimo kapacitete hladnog lanca na svim nivoima zdravstvenih ustanova u Srpskoj – rekla je Aćimovićeva.

Izvor: glassrpske.com

GD

Recent Posts

Obilježene 34 godine od proboja Koridora – najsvjetlijeg i najhumanijeg podviga VRS (FOTO/VIDEO)

U Dugoj Njivi kod Modriče obilježena je 34. godišnjica proboja Koridora 1992. godine i uspostavljanja…

3 dana ago

IZLOŽBA O STAROJ I RIJETКOJ КNJIZI POVODOM 80 GODINA DOBOJSКE BIBLIOTEКE (Foto)

Izložbom pod nazivom „Кroz Zbirku stare i rijetke knjige Narodne biblioteke Doboj“ obilježava se 80…

5 dana ago

Željeznice Srpske: Zahvaljujući Vladi riješeno pitanje plata, za ostalo slijede pregovori (VIDEO)

Željeznički sindikati insistiraju na realizaciji zaključaka koji su dogovoreni sa Ministarstvom saobraćaja i veza 16.…

6 dana ago

NEMA KRIZE ZA PŠENICU: Intervju Anđelka Kuzmić ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske

OVE godine rod pšenice će biti veći nego u petopgodišnjem na proseku i nadam se…

7 dana ago

Ozren: Dok je dobrih ljudi Petkovići ne gube nadu; Vlada Srpske obezbijediće im montažnu kuću, pomoći će i Petrovo

Bez krova nad glavom juče je ostala devetočlana srpska povratnička porodica u mjestu Panjikna Ozrenu…

7 dana ago

Sarajevo, Sloga i Velež pod FIFA zabranom registracije igrača

FIFA je uvrstila Fudbalski klub Sarajevo na listu klubova kojima je izrečena zabrana registracije novih…

1 sedmica ago

This website uses cookies.