Banjaluka – BiH je na „Forbsovoj“ listi, na kojoj su 153 zemlje poredane prema pogodnostima za poslovanje, zauzela 97. mjesto i tim plasmanom pokazala da je posljednja u regionu, ali i čitavoj Evropi o pitanju poslovanja.
BiH se ovim plasmanom našla u društvu Gvatemale, Zambije, Tunisa, Libana i Uzbekistana.
Američki magazin pri formiranju liste uzimao je u obzir više segmenata za razvoj biznisa, kao što su porezi, lične i ekonomske slobode, birokratija, imovinska prava, inovacije, korupciju, tehnologiju, monetarne i trgovinske slobode te zaštitu investitora.
Kada je riječ o zemljama regiona, najbolje je kotirana Slovenija i to na 32. mjestu, dok je Hrvatska na 51, a Makedonija na 63. poziciji. Slijede Crna Gora, Srbija te Albanija.
Ekonomisti poslovnog magazina naveli su u dijelu posvećenom BiH da se njena privreda u velikoj mjeri oslanja na izvoz metala, energije, tekstila i namještaja, kao i na inostranu pomoć.
– Struktura vlasti otežava koordinaciju i reformu ekonomske politike, dok prekomjerna birokratija i segmentirano tržište obeshrabruju strane investitore. Stranke banke, prvenstveno austrijske i italijanske, kontrolišu većinu bankarskog sektora. Najozbiljniji makroekonomski problem je visoka nezaposlenost. Ekonomski prioriteti BiH trebalo bi da budu ubrzanje integracije u Evropsku uniju, jačanje fiskalnog sistema, reforma javne uprave, članstvo u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji i obezbjeđivanje ekonomskog rasta podsticanjem dinamičnog, konkurentnog privatnog sektora – naveo je „Forbs“.
Ekonomisti ističu da nikako nije dobro što je BiH na rang-listama posljednja u regionu, ali i čitavoj Evropi o pitanju pokretanja biznisa.
– To nikako ne šalje dobru sliku investitorima, pogotovo onima koji još ulažu u BiH, kao što su Italija, Austrija i Njemačka. Te zemlje dosta su prisutne na domaćem tržištu, kako kroz diplomatske, tako i privredne aktivnosti – kazao je izvršni direktor Udruženja ekonomista RS „SWOT“ Saša Grabovac i dodao da bi vlasti u BiH trebalo da analiziraju sve manjkavosti na osnovu kojih je domaće tržište zauzelo posljednju poziciju o pitanju biznisa i konačno početi da rade na unapređenju poslovanja. „Forbs“ je najboljom zemljom za biznis proglasio Veliku Britanija, a najgorom Čad.
*32. Slovenija
*51. Hrvatska
*63. Makedonija
*68. Crna Gora
*69. Srbija
*71. Albanija
*97. BiH
Izvor: glassrpske.com Autor: Marijana Miljić
PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…
"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…
Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…
DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…
Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…
Ponude za posao iz kompanije Elona Muska dostupne su na zvaničnoj web stranici kompanije, gdje…
This website uses cookies.