VIŠE ŠTETE NEGO KORISTI! „Labelo“ mažite samo kad morate!

Svakodnevno nanošenje balzama za usne ima više štete nego koristi i može prouzrokovati ozbiljne probleme, upozoravaju stručnjaci.

Pixabay

Balzam za usne „labelo“, sadrži potencijalno opasne sastojke, pokazao je istraživanje francuske organizacije potrošača „Quechoisir“. Reč je pre svega o BHT-u (butylated hydroxyanisole), supstanci koja da može da izazove alergijske reakcije na koži, kao i za koju postoji sumnja da može da uzrokuje endokrine bolesti, rak i probleme s reproduktivnim sistemom. Zbog toga je francuski Zavod za zdravstveno osiguranje tražio od nadležnih evropskih vlasti da ispitaju ovaj sastojak.

Sa ili bez BHT-a, svakodnevno nanošenje balzama za usne bilo koje vrste ima više štete nego koristi i može prouzrokovati ozbiljne kožne probleme, upozoravaju stručnjaci. Prema njihovim rečima, učestalo korišćenje sredstava za negu usana sprečava isparavanje vlage iz unutarnjašnjih slojeva kože, pa će tako usne biti stalno suve čim prestane delovanje balzama. Većina preparata za usne ima vrlo sličan sastav, a što ih više koristite, naročito u ovim hladnim danima, možete postati zavisni od njih. Jer, sastojci kao što su glicerin, hijaluronska kiselina, ši buter, pčelinji vosak i razna ulja čine vaše usne još suvljim i ispucalijim, pa se javlja sve veća potreba za nanošnjem proizvoda za negu usana.

Pixabay

Šta mogu izazvati preparati za negu usana?

* ispucale usne
* herpes
* ranice
* perutanje kože oko usana

Jedna od onih devojaka koja nije mogla da zamisli dan bez „labela“ i koja ga je na usne nanosila na svakih pola sata bila je i novosađanka Nevena Ilić (23). Ona u razgovoru za Zaštitnik potrošača objašnjava da joj je majka uvek savetovala da neguje usne i da nikada ne dozvoli da budu suve.

– Prvo sam koristila klasičan „labelo“, a onda sam isprobavala one u boji, sa šljokicama, različitih ukusa i mirisa. Malo po malo, primetila sam da moja usta sve više i više traže da ih mažem. Sve češće sam nanosila neki balzam, kao da sam zavisnik. Međutim, nikako mi nije ulazilo u glavu zašto su mi, uprkos tome, usne i dalje suve i ispucale. Mislila sam da ne nanosim dovoljno „labela“ pa sam ga u zimskim danima mazala na svakih pola sata. A onda je počela noćna mora. Počele su da mi se pojavljuju žvale, perutala mi se koža usana, a vremenom su mi se stvarale i ranice koje su pucale. Kada više nisam imala izbora, potražila sam pomoć lekara i tada shvatila da je „labelo“ jedan od najštetnijih proizvoda koji možemo naneti na našu kožu i glavni uzročnik za sve moje  probleme – otkrila nam je Olja.

MUŠKA KOZMETIKA UNIŠTAVA SPERMATOZOIDE! Sapuni i kupke UBIJAJU PLODNOST!

Domaći stručnjaci jednoglasno tvrde da što više tretirate svoje usne proizvodima za hidratizaciju, one će biti sve ispucalije i suvlje, tako da omiljeni preparati za svakodnevnu negu usana mogu da naprave niz problema.

VODA ŠTETI KOŽI! Zašto se koža isušuje i jesen!

Kozmetolog Dragana Višnjić ističe za Zaštitnik potrošača da preterano nanošenje raznih preparata za negu usana može da doprinese njihovom isušivanju, jer dolazi do neprirodne potrebe usana za stalnim osećajem vlage.

– Koža usana je vrlo specifična jer predstavlja fini spoj kože i sluzokože. Takođe, debljina kože usana je tanja od ostalog dela lica, pa je samim tim dehidriranost veća ako se loše neguje. Naročito, ako se na sve to svakodnevno koriste i balzami za usne. Svi ti preparati ne sadrže samo ono što hidrira, već i veliki broj dodataka radi privlačnosti za kupovinu, poput mirisa, boje, ukusa raznog voća… Da stvar bude još gora, svi ti naknadno ubačeni pojačivači uopšte ne utiču niti deluju na vlažnost, elastičnost i negu – objašnjava Višnjićeva.

Izvor: Informer   Autor: J.Matijašević

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.