Nova vremenska prognoza od 12. do 15. maja

U prilogu najnovije procjene količine padavina za područje Bosne i Hercegovine na osnovu prosjeka ensembles članova Ecmwf modela.

Bitno je napomenuti da je sam graficki prikaz u prilogu odrađen na osnovu cijelokupnog stanja samo jednog prognoznog modela, koji je, ajmo reći i koliko toliko blag što se količina padavina tiče pa prikaz u priloguu ostaje neki realni kao i od strane nas trenutno najvjerodostojniji prikaz koliicine padavina od nedelje (12.05) do srijede (15 maja)Stim da će povremeno padavina biti i iza srijede ova kolicina padavina nije konacna.

 

Što se same kolicine padavina tiče, kao što se i spominjalo

  • Najviše bi kiše palo prema krajnjem sjeverozapadu Bosne, odnosno u području Bos Krajine, između 100-150 mm, stim da lokalno i to uglavnom orografski u visim ili sa juzne kao i jugoistočne strane planinskim područja same kiše može biti i više, cak i blizu velikih 200 mm.
  • Nešto manje ali i dalje zabrinjavajuće i vrijedno pomena, kise bi palo u području Krajine Sprske u oblasti Banja Luke, Prijedora, Kotor Varosi te Mrkonjić Grada gdje bi s prognozirana kolicina kiše kretala između 90 i 120 mm stim da opet lokalno orogrsfski padavina moze biti vise ali i isto tako lokalno u orografskim rupama manje.
  • Treća ali i dalje vrlo opasna padavinska zona i podrucje bi bila sjeverna, dio centralne i zapad Bosne, odnosno podrucja Dervente, Gradačca, Doboja, Maglaja, Tuzle, Zenice, Tešnja, Jajca i područja oko Donjeg i Gornjeg Vakufa, Drvara gdje bi se količinee padavina kretale tu negdje između 70 i 100 mm, stim da opet isto pravilo vazi, lokalno će orografski biti vise, a lokalno i manje, isto tako kao produkt orografije reljefa.
  • Četvrta zona bila bi sjeveroistočna, istočna i dio centralne Bosne te i područja većeg dijela Hercegovine gdje bi se kolicine padavina ugl kretale između nekih 40 i 80 mm, mada opet lokalno može biti lokaliteta sa vise i s manje padavina, odnosno kolicinom istih.
  • Procjene modela su takve da bi zbog orografije reljefa najmanje padavina bilo na jugoistoku Bosne između nekih 20 i 40 mm padavina do 15.5.

 

Za kraj je vrlo bitno napomenuti da se kolicina padavina bazira na jednom modelu, tačnije na izlazu Ecmwf meteo modela t da će oscilacija oko procjene padavina idalje biti. Pa ćemo i mi tako, shodno svakim promjenama vas ažurno obavještavati oko procjene kolicine padavina.

Napominjemo vas da preduzmete sve mjere opreza te da pratite obavijesti nadleznih, budite u toku i pratite vodostaje rijeka, stanje je opasno te ovim putem izdajemo upozorenje za područje citave Bosne i Hercegovine na opasne vremenske prilike od nedelje 12.05. pa do kraja radne sedmice, upozorenje za poplave manjih ali i lokalno većih razmjera te na potencijalna klizista u pojedinim podrucjima BiH.

Podjelite objavu ukoliko niste, da se pripremite na vrlo opasne vremenske prilike iza nedelje 12 maja, navode iz Vremenska prognoza za Zapadni Balkan.




 

Detaljnja analiza vremenske prognoze profesora Marka Čubrila – 11.05.:

UŠLI SMO U PERIOD ISPOD 48h OD CIKLOGENEZE I SADA SU PRORAČUNI NUMeRIČKIH MODELA VEOMA POUZDANI.

DOBRA VEST JE DA SU SE JUTROS „IZGUBILA“ PREDVIĐANA OGROMIH AKUMULACIJA OD 200mm ILI PREKO TE KOLIČINE, ALI NE TAKO DOBRA VEST JE ŠTO SU OBA GLAVNA MODELA (GFS I ECMWF) „RAZVUKLI“ OBLAST OČEKIVANE AKUMULACIJe OD PREKO 100mm NA ZNATNO VEĆI PROSTOR NEGO PROTEKLIH DANA,

NISAM NI SAM SIGURAN KOLIKO JE SVE TO DOBRA VEST, JER ĆE SADA NEŠTO MANJA KOLIČINA AKUMULIRAMIH PADAVINA ZAHVATITI VEĆE PODRUČJE.

NAVIŠE KIŠE SE I DALJE OČEKUJE NAD ZAPADOM I SEVEROZAPDOM BiH GDE SE RAČUNA NA OKO 180mm TALOGA U PREDELIMA GDE KIŠE BUDE NAJVIŠE.

NAJMANJE TALOGA SE I DALJE OČEKUJE NAD SREDŠNJOM SRBIJOM, PREMA VELIKOJ MORAVI I NAD DELOM ISTOČNE BiH.

Što se tiče sinoptičke situacija ona se gotovo sigurno više neće bitno menjati.

Ciklogeneza počinje večeras i taj sistem će nad nama sve do pred sledeći vikend uslovljavati kruženje veće količine vlažnog i nestabilnog vazduha.

 

Koje su sličnosti, a koje razlike sa katastrofalmnim poplavama iz 2014?

Sinoptika je veoma slična, ali je anticiklon pozicioniran malo istočnije tako da sekundaran ciklon prvo šalje ka Jadranu i Tirenskom moru, a tek od srede uveče i ka jugoistoku Balkana, dok se 2014 ciklon vrlo brzo pozicionirao nad istočni deo Balkanskog poluostrva.

To konkretno znači da će u prvom delu pogoršanja padavine zbog položaja ciklona pretežno dolaziti sa jugoistoka, a ne sa istoka i severoistoka kao 2014 godine. Time će uticaj reljefa biti drugačiji te će najveću količinu kiše dobiti južno i jugoistočno okrenute planine, dok su 2014 najveću količinu kiše dobile severoistočne i severne strane planina.

Svakako će isti delovi regiona biti u velikom riziku od lokalnih i poplava širih razmera, ali će strane planina koja će biti pod najvećim rizikom biti jugoistočne barem do srede uveče. Kada se ciklon izmesti nad istok Balkanskog poluostrva najverovatnije je da će poslednji nalet obilnih padavina ići sa istoka.

Bitna okolnost koja bi mogla biti povoljna je ta što ove godine april nije doneo tako veliku količinu kiše kao 2014 te zemljište još ima kapaciteta da upija vodu, sa druge strane loše je to što će verovatno ovog puta padavine dolaziri i jakim, pljuskovitim naletima kada se za vrlo kratko vreme može izlučiti jako velika količina kiše.

Generalno gledano kao što sam u apstraktu prognoze i napisao smanjenje su očekivane aukumulirane količine, ali ne samo zbog smanjenja totala koji se očekuju u narednih 6 dana već i zbog toga što sada više u te totale ne ulaze padavine od srede i juče, ali su one svakako u zemlji i već su je jako natopile.

 

Najveću količinu taloga i dalje treba očekivati nad zapadom BiH u potezu od Bihaća, preko šire okoline ovog prostora prema Banja Luci. U tim predelima se očekuje i do 170mm kiše.

Vrlo visoke padavinske totale treba očekivati i nad delovima zapadne, severozapadne i dela središnje BiH gde se očekuje od 100mm do 150mm taloga.

Ostali deo BiH treba da očekuje od 60mm do 80mm taloga, a najmanju količinu najverovatnije mogu očekivati stanovnici istočne BiH, severne Hercegovine i Sarajevski region gde se okvirno očekuje do 50mm taloga.

 

Što se tiče HRVATSKE najveću količinu kiše treba da očekuje deo jugozapadne Hrvatske (Gorski Kotar i granica sa BiH) i ovde se računa na akumulaciju od 100mm do 160mm taloga, lokalno i više. Značajne količine kiše će dobiti i krajnji severozapad kao i planine središnje Slavaniije, oko 90mm u proseku. Ostali deo države uglavnom od 60mm do 80mm taloga, lokalno i više.

 

Nad prostorom SRBIJE Najveću količinu kiše treba očekivati nad pograničnim pojasom uz BiH, najvećim delom Vojvodine kao i nad jugozapadom ove države gde se očekuje od 65mm do 95mm taloga, lokalno, posebno nad Vojvodinom i preko 100mm. Ovako visoke totale bi mogao dobiti i deo istočne Srbije, dok bi nad ostalim delom države akumulacije trebale biti u okvirima od 30mm do 60mm. Najmanje nad središnjom Srbijom u prostoru između Niša, Kragujevca i Valjeva.

 

Kada je u pitanju Crna Gora najveću količinu treba očekivati nad primorskim zaleđem, ponegde i do 150mm, posebno oko Crkvica iznad Boke Kotorske, dok planinski deo može očekivati od 60mm do 70mm. Najmanje kiše severno od Nikšića prema granici sa BiH, oko 40mm.

 

Ovo su sve samo TRENUTNE procene, verovatno će još do sutra ujutro kada sledi moja konačna prognoza biti određenih izmena, ali neka ogromne promene više ne očekujem.

Bez obzira štro situacija ipak ne izgleda tako katastrofalno kao 2014 i dalje mislim da treba poduzeti sve mere zaštite i početi sa evakuacijom iz plavnih oblasti koje su blizu reka sa plitkim koritom i onima koje su sklone izlivanju. Biće ozbiljnih problema sa klizištima tako da savetujem sve koji žive na tim poručjima da iznesu pokretnosti,izmeste životinje da se ne bi ponavlljale tragedije kao 2014.

 

Što se tiče velikih reka problema će gotovo sigurno biti na Savi, posebno nizvodno čim počne primati pritoke iz BiH tako da posavina svakako treba budno da prati nivo ove reke, a što se tiče Srbije problema osim na bujičnim tokomvima reka zapadne Srbije uz granicu sa BiH može biti i na Savi kod Sremske Mitrovice i Šapca kao i na ušću Kolubare u Savu kod Obrenovca, ali se tu za sada problemi ne očekuju pre srede.
Značajno povećnje akumulirane količine kiše nad Vojvodinom znači i veći rizik od pojave podrumskih voda i plavljenja kuća uz visoke podzemne vode, pojavu stajaće vode na njivi, i porast Tise i njihih pritoka. Na Dunava se za sada problemi ne očekuju

 

Savetujem maksimalan oprez i preventivu jer smo na najbolniji način naučili 2014 koliko je ona važna.

Organizovana i efikasna evakuacija i pripreme se ne rade kada se reke počnu izlivati nego nekoliko dana pre toga.

Nova informacije sutra ujutro ili u toku dana ako bude potrebe.

Svako dobro….admin Marko.

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.