Kako dijete da naučite klizati? (VIDEO)

Većina roditelja je zainteresirana da se njihovo dijete uključi u zdrav i aktivan način života. S tim u vezi, postavlja se pitanje, kakvu vrstu sporta pripajati vašem djetetu. Nije tajna da fizička aktivnost na svježem zraku pomaže jačanju imunološkog sistema i povećava izdržljivost tijela. Zato na klizalištu često možete sresti mlade roditelje s djetetom. Kako pomoći djetetu na klizaljkama i kako odabrati pravu odjeću za trening možete pronaći u ovom članku.

Kada mogu dovesti svoje dijete na led?

Stručnjaci iz medicine savjetuju da se djevojčice ne stavljaju na klizaljke dok ne navrše 4 godine. To je zbog činjenice da dječji organizam koji se aktivno razvija do tog doba jednostavno ne može adekvatno uočiti fizičko opterećenje koje mu roditelji nude klizanjem. Takva situacija može oduševiti mnoge, jer svi poznaju hokejaše i klizače, koji su se prvi put pojavili na ledu za 3 ili čak 2 godine.

Za stabilno stajanje na klizaljkama i izvođenje osnovnih vježbi, dijete mora imati:

  • oblikovan mišićni korzet;
  • pristojna koordinacija;
  • lični interes za učenje.

Prema stručnom mišljenju doktora, ovi znakovi mogu se kod djeteta formirati samo u dobi od 4-5 godina. Bebe na površini leda u ranijoj dobi ponekad izaziva ozljede, narušavanje rasta kostiju, istezanje mišićnih vlakana, inhibiciju razvoja i rasta tijela, kao i nedostatak interesa za daljnje aktivnosti. Trening na ledu potiče imunitet kroz kaljenje i razne fizičke vježbe.

To je u vezi s tim da postoje slučajevi kada doktor preporučuje da se dijete počne uključivati sporom klizanju malo ranije.

Primjer uspješnog ranog klizanja

Dobar primjer je situacija s Evgenijem Plusčenkom, poznatim klizačem i dobitnikom brojnih medalja i titula na međunarodnom nivou. U ranom djetinjstvu imao je tešku upalu pluća, nakon čega je doktor savjetovao njegovu majku, Eugenea, da uzme nekoliko časova klizanja kako bi ojačao dječakovo slabo tijelo. Časovi na ledu, su impresionirali mladog Eugena, toliko da je izabrao klizanje kao dio svog života, svoje profesije.

Da bi beba postala profesionalni sportaš, potrebno je uzeti u obzir dob. Bit će prekasno odustati od treninga na ledu u dobi od 7 godina, s obzirom da je starost šampiona na ledu kratka, i da treba dugo učiti dobro klizanje.

Odjeća za klizaljke

Za prvi trening preporučuje se klizalište s dobrim ledom. Da biste to učinili, morate odabrati ODJEĆU ZA DIJETE, koja će mu pružiti toplinu, a ne ograničiti i ne težiti pokret. Na primjer, može biti pamučna majica na golom tijelu, koja koži omogućuje da diše, majicu kratkih rukava (po mogućnosti ne sintetičku, jer može stvoriti efekt staklenika), topli džemper i vjetrovku. U nedostatku mogućnosti da ste na zatvorenom klizalištu, preporučuje se nositi dvije ili tri tanke majice i topla jakna. Ako se dijete počne žaliti da je vruće – poželjno je skinuti samo džemper, a natrag staviti jaknu.

Što se tiče DNA ODJEĆE, hlače bi trebale biti odabrane tako da su sedla prilično labava i da ne ograničavaju kretanje djeteta. Prekomjerno široka noga ne dopušta djetetu da izvodi pomicanje, jer postoji velika vjerovatnost da će se uplesti u njih. Preduslov je da se djetetu osigura zaštitna oprema, kao što su jastučići za koljena i jastučići za koljena. Postoji mišljenje da Pedeset posto uspješnog svladavanja umjetnosti klizanja na ledu od strane djeteta daje se ispravno odabranim klizaljkama.

Kada kupujete klizaljke, svakako obratite pažnju na nekoliko faktora.

  1. Veličina stopala. Obuća, koja je odabrana u neposrednoj blizini, može uzrokovati povrede i neizbježno će trljati prste djeteta. Najbolja opcija bila bi koristiti klizaljke koje savršeno sjede na vunenim čarapama.
  2. Smjer. Klizaljke odabrati zavisno o vrste njegove uputrebe. Na primjer, ako očekujete da će vaše dijete postati buduća zvijezda hokejske lige, onda je bolje odabrati tvrde klizaljke od grubog materijala. Za umjetničko klizanje ili samo za zabavu – dati prednost klizaljkama s čizmama od kože. Većina ovih cipela izrađene su od umjete kože, a njihova izolacija se izvodi pomoću umjetnog krzna. Za redovno vježbanje morate pokušati kupiti cipele od prirodnih materijala.
  3. Oštrica. Za dijete koje poznaje samo osnove klizanja na ledu, potrebne su vam klizaljke s pažljivo naoštrenim i kratkim noževima.

Ako finansijske mogućnosti dopuštaju, najbolje je kupiti termalnu verziju klizaljki. To je posebna vrsta opreme, zahvaljujući kojoj cipele dobivaju oblik stopala pod uticajem temperaturnog režima tijela. Važno je napomenuti da takve klizaljke imaju prilično visoku cijenu.

Zaštita laktova djeteta od ozljeda i modrica je još jedan važan aspekt na koji treba obratiti pažnju. Budući da je pad bebe isprva neizbježan, potrebno je smanjiti mogućnost ozljede na ovom području. Za to se koriste ulošci za laktove. Njihov je izbor poteškoća u tome što ne lebde oko lakta i istovremeno ne ograničavaju kretanje ruke.

Jastučići za lakat će smanjiti nelagodu u toku pada i spasiti laktove od ogrebotina i modrica.

Prvi trening

Prije nego što se vaše dijete nađe na površini leda, potrebno je da se malo zagrije na cijelom tijelu. Nekoliko čučnjeva i skokova na užetu služi kao izvrsna vježba za zagrijavanje svih potrebnih mišića za daljnje vježbanje. Za prvi izlazak na klizalište preporučljivo je pronaći mjesto gdje je koncentrisan mali broj ljudi. Prva lekcija je informativnija, ne zahtijeva odmah od djeteta da radi vježbe. Pružite mu priliku da iskusi povjerenje u noge.

Tako će mu biti mnogo lakše prevladati strah od pada, s kojim će se neizbježno morati suočiti tokom sljedećih treninga.

Vaš glavni zadatak je da zainteresirate dijete, da mu pokažete da je klizanje veliko i korisno. Jasan primjer poslužit će nekoliko jednostavnih koraka.

  1. Provozajte se na klizaljkama, ali da vas dijete vidi.
  2. Jasno pokažite elemente koje namjeravate naučiti dijete.
  3. Zovi dijete sebi. Važno je da on sam napravi prvi put. Nemojte hodati daleko od njega, možda se vaše dijete boji pada, što je sasvim prirodno. Čak i mala udaljenost, usadit će povjerenje u dijete, što će uveliko olakšati daljnje osposobljavanje.

Prva stvar koju je vrijedno naučiti dijete je održati ravnotežu i naučiti pravilno pasti. Za prvi aspekt potrebno je usvojiti nekoliko tehnika.

  1. Rasporedite nogu tako da ne prelaze širinu ramena.
  2. Držite koljena lagano savijena.
  3. Klizaljke se lagano zaustavljaju u različitim smjerovima.
  4. Poravnajte širinu nogu tako da budu u ravnini s ramenima.
  5. Ruke trebaju biti blago savijene u laktu. Oni igraju ključnu ulogu u razvoju ravnoteže djeteta. Dok vozite, pobrinite se da vaše dijete drži ruke pod pravim uglom u odnosu na tijelo.

Pokušajte objasniti djetetu da je padanje na klizalište apsolutno prirodno i da mu se ne treba odupirati. Recite mu da je u slučaju pada potrebno „ispravno“ pasti, to će smanjiti rizik od ozbiljnih ozljeda. Postoji nekoliko tehnika za trening padova, koje takođe treba naučiti u prvim časovima na ledu.

  1. Za početak, ispružite ruke, savijte koljena i okrenite se u stranu.
  2. Kleknite i oslonite se na dlanu.
  3. Ispružite jednu nogu tako da je oštrica klizaljke na ledu i rukama se oslonite na koljeno iste noge.
  4. Gurnite svoje tijelo naprijed.
  5. Ne zaboravite da kad dijete padne, mora naučiti gurati ruke prema naprijed.

Elementi za klizanje

Postoji nekoliko vježbi koje će klizanje učiniti raznovrsnijim i uzbudljivijim, ali će takođe pomoći vašem djetetu da nauči potrebne vještine. Sljedeće elemente je lako naučiti, tako da ih možete pokrenuti odmah nakon što dijete nauči stajati pouzdano na ledu.

Element se naziva riblja kost. Element je dobio ime zahvaljujući tragovima koji su ostali na ledu nakon lopatica klizaljki. Dakle, dijete mora postaviti nogu lijevog ili desnog stopala (zavisno o tome koja noga je vodič) dijagonalno i s unutarnje strane oštrice drugog stopala. Kretanje vodeće noge mora biti glatko i blago dijagonalno usmjereno. Zatim promijenite nogu i ponovite odbijanje.

Nakon nekoliko uspješnih ponavljanja, dijete može pokušati napraviti “božićno drvce” bez zaustavljanja.

Korisni element je “usporavanje”. Ova tehnika će omogućiti vašem djetetu da nauči kako kontrolisati brzinu kojom se kreće po ledu. Ovu tehniku ​​treba koristiti u slučajevima kada je hitno potrebno „resetovati“ brzinu. Tokom vožnje naučite dijete da se širi i povlači noge zajedno. Prilikom klizanja noge trebaju biti lagano naslonjene na pete. Tako se ubrzava.

Izvršite ovu vježbu polako. To je vrlo naporno i isprva može uzrokovati umor djeteta. Objasnite djetetu da se pri obavljanju vježbe mišići njegovih nogu smanjuju i time jačaju, čineći ih jačima i jačima. Ova tehnika vam omogućuje da izbjegnete sve vrste sudara, koji su takođe neizbježni na prepunim klizalištima, kao i padovima. U većini slučajeva, klizanje na ledu uzrokuje veliki val energije i radosti kod djece, a znatiželja će samo motivisati vaše dijete da nauči ovu zdravu i korisnu vještinu, navodi se na hr2.htgetrid.com.

Saznajte više o tome kako naučiti dijete klizati, učit ćete iz sljedećih videozapisa.

VIDEO 1

VIDEO 2

VIDEO 3

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.