Doboj: Dvije godine traže istinu o stradanju porodice Đedovac

Doboj – Ni dvije godine od nesreće u kojoj je stradala četvoročlana porodica Đedovac iz Stanova kod Doboja nije utvrđeno zbog čega je došlo do sudara automobila i teretnog voza, a odjek ove tragedije, koja je potresla region, još nije utihnuo.

U Okružnom tužilaštvu Doboj kažu da istraga nije okončana, te da i dalje prikupljaju dokaze, istakavši da je naređeno saobraćajno-tehničko vještačenje dinamike i uzroka nastanka nesreće.

– Na osnovu dostavljenog vještačenja i prikupljene dokumentacije u vezi sa održavanjem bezbjednosti pružnog prelaza za normalno odvijanje saobraćaja, zatraženo je dodatno vještačenje preglednosti mjesta saobraćajne nesreće kako bi se utvrdilo da li je bilo propusta odgovornih lica koja su bila zadužena za kontrolu pružnog pojasa – rekli su u ovom tužilaštvu. Saobraćajna nesreća u kojoj je stradala porodica Đedovac dogodila se 12. marta 2017. godine na pružnom prelazu Rasadnik, u mjestu Grabovica kod Doboja, kada se “pasat” sudario sa vozom “Željeznica RS”. Supružnici Slavica (46) i Zlatko (53) poginuli su na licu mjesta, dok su njihove kćerke Nikolina (18) i Kristina (17) zadobile teške povrede, od kojih je mlađa umrla u dobojskoj bolnici nekoliko sati nakon nesreće, a starija dan kasnije u Univerzitetskom kliničkom centru RS.

Snaha pokojnog Zlatka, Slađana Đedovac, kaže da je rodbina ogorčena što se još ne zna šta je dovelo do nesreće u kojoj su izgubili najmilije.

– Koga god smo pitali, niko ništa ne zna. Žalosno je što istraga toliko traje i što ništa ne znamo. Zbog toga su naše rane sve dublje. U dvorištu njihove porodične kuće ostao je samo pas i dvije mačke, a mi održavamo imanje koliko možemo – rekla je Slađana i dodala da će drugu godišnjicu stradanja obilježiti u nedjelju posjetom crkvi i groblju.

U ŽRS-u ističu da je putni prelaz Rasadnik, koji je u momentu nesreće bio označen Andrijinim krstom, prošle godine osiguran elektronskim uređajem sa svjetlosno-zvučnom signalizacijom.

– U okviru projekta “Modernizacija sistema signalizacije i telekomunikacija na dionici pruge Doboj – Banjaluka” lani je ugrađeno 11 elektronskih uređaja za osiguranje putnih prelaza na toj dionici. Svjetlosno-zvučnom signalizacijom, osim prelaza Rasadnik, osigurani su i prelazi Kostajnica, Ostružnja, Kulaši, Popovići, Snjegotina, Čelinac 1 i Čelinac 2, a svjetlosno-zvučnom signalizacijom i polubranicima prelazi Jošavka, Vrbanja i “Incel” – naveli su u ŽRS-u. Tvrde da u posljednjih pet godina ni u jednoj nesreći koja se dogodila na pruzi nije utvrđena odgovornost preduzeća, te da su mahom bili krivi vozači motornih vozila i pješaci, koji su se kretali prugom iako je to strogo zabranjeno.

Predsjednik Mjesne zajednice Grabovica, u kojoj se nalazi kobni prelaz, Milenko Đukić kaže da je uveliko povećana bezbjednost na tom dijelu pruge otkako je postavljena svijetleća signalizacija.

– Na tom prelazu se u posljednjih pet godina desilo nekoliko saobraćajki, a tragedija iz 2017. godine je potresla cijelu dobojsku regiju. I dalje živimo u nevjerici da se to dogodilo – rekao je Đukić.

U Ministarstvu unutrašnjih poslova RS istakli su da su na prelazima preko pruga u RS u proteklih pet godina evidentirane 92 saobraćajne nesreće, u kojima je stradalo 13 osoba, pet je teško povrijeđeno, dok je 14 osoba zadobilo lakše povrede.

– Najčešći uzrok tih nesreća bilo je nepoštovanje prvenstva prolaza, dok je najveći broj tih nezgoda evidentiran u mjestu Kulaši kod Prnjavora i u mjestu Raškovac kod Prijedora – rekli su u MUP-u.

Zatvaranje prelaza

U “Željeznicama RS” kažu da su radi veće bezbjednosti pokrenuli aktivnosti na smanjenju ukupnog broja putnih prelaza.

– Pored tri putna prelaza koja su zatvorena prošle godine, planirano je zatvaranje još njih 73. Da bismo to uradili, neophodna je i podrška lokalnih zajednica, koje moraju dati saglasnost na to – istakli su u ŽRS-u.

Izvor: glassrpske.com   Autor: Anita Janković-Rečević

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.