Čaga, gljiva koja liječi rak!?

Parazitska gljiva čaga ubija breze kao kancer – ali u isto vrijeme isceljuje mnoge ljude i to baš od kancera. Čaga je postala prava senzacija zahvaljujući ruskom nobelovcu Aleksandru Solženjicinu, koji je opisao u svojoj knjizi kako je izliječio rak pomoću brezove gljive.

Naučnici su dokazali da se aktivni sastojci čage efikasno bore protiv mnogih bolesti i produžavaju život čovjeka.

Zabranjena knjiga

Krajem šezdesetih godina prošlog vijeka, u Sovjetskom Savezu pojavila se knjiga koju nisu prodavali ni u jednoj knjižari. Ona je kružila u prepisima i čitala se tajno, jer je bila zabranjena od komunističke vlasti. Knjiga se zvala “Odjeljenje za rak” i bila je inspirisana istinitim događajima. Životni prototip glavnog junaka je bio sam autor – Aleksandar Solženjicin, disident, koji je proveo devet godina u sibirskom logoru.

U zatočeništvu Solženjicin se teško razbolio. Ljekari su mu dijagnostikovali rak želuca u trećem i četvrtom stadijumu. Zatvorenik je bio operisan, pa je nakon kratkog tretmana pušten iz logora. Njegovo stanje se uskoro pogoršalo, pa je Solženjicin otišao da se liječi na Odjeljenje za rak medicinskog instituta u Taškentu. Tamo je na njemu sprovedena zračna terapija, ali je pored toga, Solženjicin samostalno pravio za sebe i čaj od čage.

O čudotvornoj gljivi, koja raste na brezama, pisac je saznao od drugih pacijenata Odeljenja za rak. Oni su mu ispričali o ruskom doktoru Sergeju Maslenjikovu, koji je godinama proučavao ljekovita svojstva čage.

Lijek kneza Monomaha

Doktor Maslenikov je živeo u malom gradu Aleksandrovu blizu Moskve. Tokom mnogih godina on je liječio lokalno stanovništvo i primijetio je da među njegovim pacijentima nikad nije bilo oboljelih od raka. Maslenjikov je počeo da istražuje navike mještana i otkrio je da oni zbog štednje ne kupuju crni ruski čaj, nego prave napitak od čage.

 

Čaga je parazitska gljiva koja raste na brezama. Ona bukvalno ubija drvo jer vadi iz njega najvažnije hranljive sastojke. I baš zbog toga čaga postaje pravo “skladište” za vitamine, minerale i ljekovite supstance.

O iscjeljujućim svojstvima brezove gljive Rusi su znali još u srednjem vijeku. U rukopisima iz 11. vijeka se priča o knezu Vladimiru Monomahu, koji je izliječio tumor usana pomoću čage.

Ipak, u srednjem veku ljekovita gljiva je bila zaboravljena, sve do 20. vijeka, kada je doktor Maslenikov počeo da istražuje svojstva čage. Mnogo je eksperimentisao sa čajevima i tinkturama od čage dok nije smislio najefikasniji recept.

Grad Aleksandrov je postao hodočasno mjesto za onkološke bolesnike. Pacijenti su dolazili kod doktora Maslenjikova iz cijelog Sovjetskog Saveza, živjeli su u šatorima i čekali u redu danima, samo da bi došli do čudesnog lijeka.

Mnogi bolesnici su ozdravili, o čemu svjedoči ogromna arhiva doktora. Jedan od izliječenih pacijenata je bio i Solženjicin, koji je napisao Maslenjikovu pismo, pa dobio od njega čagu i recept iscjeljujućeg čaja.

Ruski pisac je poslije toga živio još pola vijeka i umro je u 90. godini. Za svoje knjige, u kojima je ispričao istinu o životu u logorskom zatočeništvu, Solženjicin je dobio Nobelovu nagradu.

Ljekovita svojstva čage

Istraživanja sovjetskih naučnika su pokazala da čaga ima moćno imunomodulirajuće dejstvo. Ona sadrži veliku količinu jakog antioksidansa superoksid-dismutaze, koji štiti organizam od slobodnih radikala i produžava životni vijek čovjeka.

Dokazano je da čaga posjeduje protivupalna, antivirusna i antigljivična svojstva. Ona smanjuje nivo šećera u krvi, stabilizuje pritisak i normalizuje rad kardiovaskularnog sistema. Osim toga brezova gljiva stimuliše peristaltiku i poboljšava funkcionisanje digestivnog trakta.

Čaga takođe efikasno djeluje kod kožnih oboljenja, smanjuje bolove u zglobovima i mišićima, poboljšava san i ublažava simptome depresije.

Izvor: srpskacafe.com

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.